Znaki że twój pies może być smutny

Znaki, że Twój pies może być smutny

Istnieją pewne wyraźne oznaki, że z Twoim pupilem coś jest nie tak. Oto kilka z nich – i co możesz zrobić, aby zmienić ich nastrój.

Jeśli masz psa, prawdopodobnie już wiesz, że mogą wyrażać swoje uczucia, tak jak ludzie. Oznacza to, że Twój mały pupil może stać się smutny i wycofany, gdy jest zestresowany, co może prowadzić do depresji, jeśli utrzymuje się zbyt długo. Aby Twój pupil znów poczuł się szczęśliwy i zrelaksowany, możesz spotkać się z weterynarzem, aby sprawdzić, co się dzieje – i wykluczyć wszelkie dolegliwości fizyczne. Możesz również spróbować zmienić kilka nawyków i styl życia, aby przywrócić je do normalności.

Oznaki, że Twój pies może być w depresji

Psy mogą być w depresji z różnych powodów. „Psy mogą być przygnębione, jeśli straciły członka rodziny, dziecko wyjechało na studia lub odszedł inny pies w domu. Często widzę depresję u psów, których rodziny przeszły przez rozwód” – mówi dr Sara Ochoa, DVM, lekarz weterynarii w Whitehouse Veterinary Hospital w Whitehouse w Teksasie i współpracownik Senior Tail Waggers.

Ochoa dodaje, że psy mogą bardzo przywiązać się do ludzi i innych zwierząt domowych, więc kiedy te relacje ulegają zmianie, mogą wykazywać oznaki depresji. Jeśli uważasz, że twój pies jest w dołku, oto znaki, których należy szukać i sposoby, aby pomóc im ożywić je z powrotem.

Zmęczenie

„Większość psów, które są w depresji, będzie leżeć wokół więcej i nie bardzo chce wchodzić w interakcje z innymi ludźmi w domu”, mówi Ochoa. To może być ich wiek, ale jeśli to nagle się pojawiło, lub śpią zbyt często, to może to być depresja.”

Czy ostatnio zmieniłeś swoją rutynę? Spróbuj zagrać ze swoim psem za pomocą ich ulubionej zabawki lub zabierz je na spacer. „Świeże powietrze robi świat dobrego dla mózgu”, mówi Conrad Rossouw, certyfikowany trener psów z siedzibą w Szkocji.

Zmiany w apetycie

Smutne i zestresowane psy mogą również nie chcieć jeść ani pić. „Mogą również przestać jeść swoje jedzenie, ale będą jeść jedzenie ludzi”, mówi Ochoa. Tak więc, poszukaj wszelkich zmian w stosunku do normalnej diety i pragnień. „Każda zmiana apetytu może być oznaką depresji, ale może być również oznaką czegoś innego”, dodaje Ochoa, więc zabierz swojego poocha do weterynarza na kontrolę, aby wykluczyć wszystko inne.

Mogą również przybierać na wadze. „To zwykle idzie w parze z brakiem ćwiczeń i stymulacji. Spróbuj zabrać swojego psa na spacer”, mówi Rossouw. I spójrz na ich spożycie kalorii. Czy karmisz je za dużo? Być może dostają zbyt dużo jedzenia w porównaniu z ćwiczeniami, które wykonują, co nie byłoby związane ze stresem i smutkiem.

Ukrywanie się i wycofywanie

Jeśli Twój szczeniak znika lub wycofuje się do dziwnych miejsc w domu, mogą czuć się zestresowani lub smutni. „Możesz znaleźć je śpiące pod łóżkiem lub w szafie. Jest to powszechny znak widziany u psów z depresją”, mówi Ochoa. Spróbuj zagrać w grę lub dać im więcej uwagi, aby poczuli się szczęśliwsi i bardziej zrelaksowani.

Liżąc jego stopy

Kiedy pies jest przygnębiony, może lizać swoje stopy. Dlaczego. „Jest to metoda uspokajająca dla wielu psów” – mówi Ochoa. Ciągłe lizanie i pielęgnacja to znak, że twój pies próbuje się pocieszyć.

Jeśli twój szczeniak dużo samoobsługi przez długi czas, może to być oznaką czegoś innego. „Robienie tego zbyt często oznacza, że staje się to nawykiem. Jeśli wykluczyłeś wszelkie problemy medyczne, wtedy zaleciłbym przywrócenie psa do rutyny i granie z nimi w gry, aby stymulować ich umysł „, mówi Rossouw.

Brak zainteresowania zabawą lub spacerem

Psy w depresji mogą nagle nie chcieć już chodzić na spacery. Mogą nie podskakiwać, gdy dostaniesz ich smycz, nie biec do drzwi lub nie reagować, gdy próbujesz nakłonić je do spaceru, według Steffi Trott, profesjonalnej trenerki psów i właścicielki SpiritDog Training. „Psy z depresją mają ogólnie zmniejszone poczucie ekscytacji i szczęścia, a to może pokazać się w ich odmowie chodzenia na spacery”, mówi Trott.

Brak zainteresowania ludźmi lub psimi przyjaciółmi

Smutny pies

Psy kochają ludzi, zwłaszcza jeśli masz rasę, która jest znana z bycia niezwykle wychodzącą i przyjazną, taką jak Golden Retriever lub Labrador. „Psy z depresją czują się niskie, ogólnie smutne i niezainteresowane życiem, a to może być pokazane w ich reakcji na ludzi”, mówi Trott.

To samo dotyczy również ich psich kumpli. „Jeśli twój pies również nie chce się bawić ze swoimi psimi przyjaciółmi, to z pewnością ma depresję. Bujność jest częstym objawem zabawy psa z psem, a jeśli jej brakuje, twój pies może być przygnębiony” – dodaje Trott.

Jak pomóc swojemu psu

Najpierw zobacz weterynarza, aby upewnić się, że twój szczeniak jest w dobrym zdrowiu fizycznym. „Często psy popadają w depresję w wyniku bólu lub choroby. Jeśli twój pies wykazuje powyższe sygnały, zabierz go do weterynarza, aby upewnić się, że nie ma choroby podstawowej” – radzi Trott.

Jeśli coś się ostatnio zmieniło (przeprowadzka, zmarł inny pies w rodzinie, harmonogram dnia jest inny itp.), psy mogą być przygnębione i zdezorientowane z powodu niedawnego stresu. Upewnij się, że w miarę możliwości utrzymujesz swój codzienny harmonogram, ponieważ rutyna daje psom poczucie bezpieczeństwa i pewności.

Zapewnij swojemu psu dużo czasu na odpoczynek oraz wygodną i przytulną przestrzeń do tego celu. Dobrze wypoczęty i zrelaksowany pies będzie znacznie szczęśliwszy” – dodaje Trott.

Możesz również zaplanować pełne przygód wyjście. „Może to być zdobycie dla niego rożka lodów waniliowych w drive-through lub pójście do parku. Rozchmurz go zabawą” – zachęca Trott.

Podobnie jak ludzie, psy mogą odczuwać przygnębienie i depresję. Jeśli zauważysz zmianę w nastroju swojego pupila, umów się na wizytę z lekarzem weterynarii, aby wykluczyć wszelkie fizyczne przyczyny tej zmiany. Oceniaj także wszelkie zmiany w stylu życia, które mogą przyczyniać się do smutku, i bądź proaktywny, upewniając się, że Twój szczeniak otrzymuje dużo ćwiczeń i uwagi oraz ma jakąś rutynę. Nie minie wiele czasu, a Twój pupil wróci do swoich obowiązków i będzie machał ogonem!

Może Ci się spodobać