Skąd mam wiedzieć że mój kot cierpi

Skąd mam wiedzieć, że mój kot cierpi?

Ludzie w końcu rozwijają zapalenie stawów i ból z wiekiem, i rozumiem, że to samo dzieje się u kotów. Jak mogę rozpoznać, czy mój kot staje się bolesny, aby móc zwrócić na to uwagę lekarza weterynarii?

Rozpoznawanie i leczenie bólu u kotów z biegiem czasu uległo znacznej ewolucji. Ponieważ koty żyją coraz dłużej, doświadczają również pogorszenia i osłabienia, które towarzyszą starzeniu się. Obejmuje to rozwój choroby zwyrodnieniowej stawów, która polega na bolesnym zapaleniu stawów.

Instynktem kota jest ukrywanie lub maskowanie bólu, co utrudnia jego zdiagnozowanie. Nikt nie jest w lepszej pozycji do zidentyfikowania subtelnych zmian w zachowaniu, które mogą sygnalizować ból, niż ludzcy członkowie rodziny. Gdy kot doświadcza bólu, poniżej przedstawiono zmiany, które możesz zauważyć. Znaki te zasygnalizują potrzebę wizyty u lekarza weterynarii.

Krzyczenie

Możesz zauważyć, że Twój kot miauczy częściej niż zwykle. Możesz również usłyszeć jego mruczenie w momentach, w których normalnie byś się tego nie spodziewał. Może również warczeć lub syczeć, gdy zbliżają się do niego ludzcy członkowie rodziny lub inni zwierzęcy członkowie rodziny.

Zmiany w czynnościach życia codziennego

Możesz zauważyć, że kot jest niespokojny, ponieważ nie może znaleźć wygodnego miejsca do leżenia. Podobnie, kot może wielokrotnie wstawać i kłaść się, próbując znaleźć wygodną pozycję. Możesz zauważyć, że kot ma mniej energii lub mniejszą wytrzymałość na wykonywanie wcześniej przyjemnych czynności, takich jak gonienie za zabawkami lub polowanie. Jej tylne łapy mogą drżeć podczas stania w miejscu lub w spoczynku. Może niechętnie wchodzić i schodzić po schodach. Możesz zauważyć, że nie wskakuje już na meble, drzewka dla kotów lub parapety, lub możesz zauważyć, że kuleje. Wreszcie, może pojawić się u niego niechęć do chodzenia po śliskich powierzchniach podłogi.

Zmiany w codziennych nawykach

Większość kotów, u których rozwinęło się bolesne zapalenie kości i stawów, przestaje dbać o siebie tak dobrze jak kiedyś. Rozwija się u nich niechlujna okrywa włosowa, która może zostać zmatowiona na bolesnych częściach ciała. Niektóre bolesne koty rzeczywiście nadmiernie się pielęgnują i uszkadzają skórę w miejscach, w których są obolałe.

Koty, które odczuwają ból, mogą wycofać się ze swoich zwykłych interakcji rodzinnych, mogą stać się mniej zaangażowane w swoje otoczenie i mogą zacząć się ukrywać. Możesz zauważyć zmniejszone jedzenie i/lub picie. Możesz również zauważyć zmiany we wzorcach snu. Niektóre mogą spać więcej, a inne mniej. Mogą spać w nietypowej pozycji, lub spać w dziwnych miejscach. Niektóre obolałe koty zaczynają mieć problemy z zabrudzeniem domu, ponieważ wchodzenie i wychodzenie z kuwety jest dla nich niewygodne. Mogą mieć trudności z kucaniem, a w rezultacie oddawać mocz przez krawędź kuwety.

Zmiany w wyrazie twarzy

Zmiany w wyrazie twarzy

U kotów, które odczuwają ból, może pojawić się wyraz twarzy, który można określić jako grymas. Może się wydawać, że mają puste spojrzenie w przestrzeń. Niektóre bolesne koty mają faktycznie spojrzenie szerokich oczu. Koty te mogą również mrużyć oczy lub sprawiać wrażenie na wpół śpiących.

Nietypowa agresja

Bolesny kot, który wcześniej był bardzo przyjazny i łagodny, może zacząć zachowywać się zupełnie nie po swojemu. Może warczeć lub syczeć, gdy ludzie lub inne zwierzęta domowe zbliżają się do nich. Może się wyrywać, jeśli jest obsługiwany i może mieć pretensje, że jest szczotkowany lub czesany. Może wydawać się, że ma bardzo obronną postawę, kiedy po prostu wyleguje się w domu, uważnie obserwując, co dzieje się wokół niej, aby uniknąć bolesnych spotkań. Może mieć pretensje i unikać bycia podnoszonym i trzymanym.

Nieprawidłowe postawy

Obolały kot może stać z przednimi łapami cofniętymi pod klatkę piersiową, aby zdjąć część ciężaru z obolałych bioder lub tylnych łap. Możesz zauważyć, że po położeniu się kot trzyma nogi schowane pod sobą, zamiast wyciągać się na boku. Może unikać lub mieć trudności z angażowaniem się w zachowania związane z drapaniem. Może zaprzestać charakterystycznego rozciągania się, które koty zazwyczaj wykonują.

Każda z tych zmian lub wszystkie mogą wskazywać na ból i powinny zostać zgłoszone lekarzowi weterynarii. Obecnie wiadomo, że im szybciej ból zostanie rozpoznany i opanowany, tym lepsza będzie jakość życia Twojego kota, a także jego (i Twojej rodziny) codzienna aktywność życiowa.

Może Ci się spodobać