Wystraszony pies

Pomaganie psu, który boi się ludzi

Nie jest niczym niezwykłym, że psy boją się różnych typów ludzi, czy to mężczyzn, dzieci, czy obcych. Oto, jak pomóc im nawigować swoje uczucia, aby mogli mieć spacery bez strachu!

Rozpoznaj i zrozum strach swojego psa

Podczas gdy niektóre psy uważają każdą obcą osobę za przyjaciela, którego po prostu jeszcze nie spotkały, inne psy wierzą, że obce niebezpieczeństwo jest bardzo realne! Niektóre psy mogą odczuwać niepokój przed każdą nowo poznaną osobą, podczas gdy lęki innych mogą być związane z konkretną grupą ludzi.

Wspólne lęki obejmują mężczyzn, których większa budowa ciała i głębszy głos mogą onieśmielać, oraz dzieci, których nieprzewidywalność i duża energia mogą być niepokojące. Mogą również bać się określonych cech fizycznych, w tym brody lub kapeluszy, które mogą zmienić wygląd osoby w sposób, który psy nie do końca rozumieją.

Czasami ich reakcja na strach jest oczywista, np. gdy pies tchórzy, skomli lub ucieka od osób, o których mowa. Jednak zachowanie strachu może przybierać różne formy! Zwróć uwagę na ich język ciała, kiedy spotykają się z nowymi ludźmi i uważaj na:

  • Jęczenie, szczekanie lub inne nadmierne wokalizacje
  • warczenie
  • Chomping the air
  • Lizanie nosa lub twarzy
  • Stresujące dyszenie
  • Przesadne ziewanie
  • Napinanie warg lub pokazywanie zębów
  • Pokazywanie białek oczu
  • Uszy odciągnięte do tyłu
  • Trzymanie głowy nisko
  • Kulenie się
  • Drżenie
  • Chowając ogon do środka
  • Przewracanie się na bok, by pokazać brzuch
  • Uciekanie
  • Stawianie kroków
  • Szaleńcze gonienie za ogonem
  • Niespokojne oddawanie moczu
  • Agresywne kłapanie lub gryzienie

Te zachowania i lęki, które je wywołują, mogą wynikać z kilku różnych źródeł.

Niektóre psy są genetycznie predysponowane do bycia bardziej lękliwymi i niespokojnymi, jeśli ich rodzice byli podobnie niespokojni. Nieśmiałość może być wręcz przekazywana z pokolenia na pokolenie! Ta genetyczna predyspozycja może przyczynić się do strachu przed obcymi, ale nie do strachu przed konkretną grupą demograficzną.

Socjalizacja odgrywa również dużą rolę w pomaganiu szczeniętom, aby czuły się komfortowo z różnymi ludźmi i innymi czynnikami środowiskowymi. Brak tego kluczowego okresu edukacyjnego, gdy są młode, może przyczynić się do bezpodstawnych lęków w dorosłości. Zasadniczo, jeśli Twój pies nigdy nie nauczył się, że ludzie z brodą są mili, gdy był szczeniakiem, jest mniej prawdopodobne, że zaufa im jako dorosły. Możesz socjalizować psy w każdym wieku, ale postęp będzie prawdopodobnie wolniejszy, gdy zaczniesz od dorosłego psa.

W niektórych przypadkach psy mogą rozwijać te lęki z powodu konkretnych urazów, których doświadczyły we wcześniejszym okresie życia. Zrozumienie źródła obaw twojego zwierzaka może pomóc ci dać im najlepsze szkolenie psów i zakwaterowanie, aby zarządzać swoimi lękami!

Jak pomóc psu pokonać jego strach

Strach u psa

Nie wszystkie psy są społecznymi motylami i to jest w porządku – ale dla ich dobrego samopoczucia ważne jest, aby nie żyły w niepotrzebnym strachu i niepokoju. Celem jest zmniejszenie ich strachu, aby mogły z chłodnym umysłem przejść przez stresujące sytuacje.

Najpopularniejszą techniką radzenia sobie z tymi lękami jest rodzaj treningu modyfikacji zachowań zwany warunkowaniem przeciwstawnym. Podobnie jak w przypadku ludzi, którzy poddawani są terapii ekspozycyjnej w związku ze swoimi fobiami, lękliwe psy są narażone na kontakt z przyczyną ich lęku w bezpiecznym, kontrolowanym środowisku. Następnie otrzymują pozytywne bodźce, dzięki czemu zaczynają tworzyć pozytywne skojarzenia z czynnikiem wywołującym zamiast negatywnych.

Na przykład, jeśli Twój pies boi się obcych, możesz zacząć od zaproszenia do domu przyjaciela, którego nie poznał. Niech twój przyjaciel ignoruje twojego psa i upewnij się, że unika bezpośredniego kontaktu wzrokowego z psem, co może być dla psów zachowaniem zagrażającym.

Zamiast tego, kiedy pies się uspokoi, Twój przyjaciel powinien zacząć upuszczać na podłogę smakołyki o dużej wartości, aby pies zrozumiał, że ten obcy człowiek nie stanowi dla niego zagrożenia, a nawet lepiej – jest źródłem przekąsek. W miarę jak pies będzie się dobrze czuł w tym procesie, możesz wprowadzać nowe osoby i próbować tej samej techniki w nowych środowiskach, dopóki jego lęki nie zostaną złagodzone.

Możesz również współpracować z profesjonalnym trenerem psów, aby opracować najlepszy plan działania dla Twojego psa. Szukanie profesjonalnej pomocy jest szczególnie ważne, jeśli masz psa z ekstremalnymi lękami lub który wykazuje agresywne zachowanie, gdy czuje się zagrożony. Trenerzy mogą wykorzystać różne metody szkoleniowe, aby pomóc Twojemu psu zmierzyć się z jego lękami w sposób bezpieczny (i wolny od ugryzień) dla wszystkich zainteresowanych.

Dodatkowo, dobre szkolenie z zakresu posłuszeństwa w zakresie podstawowych komend może pomóc Ci kontrolować zachowanie psa w takich sytuacjach. Jeśli zawsze przychodzą na zawołanie, możesz przekierować je w momencie, w którym zwykle mogłyby chcieć pokazać agresję fizyczną lub uciec na wzgórza.

Co najważniejsze, nie zmuszaj psa do poruszania się szybciej niż jest to dla niego wygodne. To tylko spotęguje ich lęki, ponieważ połączą więcej przerażających doświadczeń z ludźmi, którzy wyzwalają ich lęki. Prowadź szkolenie łagodną ręką i z dużą ilością pozytywnych wzmocnień, a będziesz miał psiego partnera, który jest odważniejszy, dzielniejszy i ufa Ci bardziej niż kiedykolwiek wcześniej.

Może Ci się spodobać