Niebezpieczeństwa związane z wysokobiałkową karmą dla psów

Niebezpieczeństwa związane z wysokobiałkową karmą dla psów

Wybór tego, czym karmić psa może być przytłaczającą decyzją. Sklepy z żywnością dla zwierząt są wypełnione rzędem po rzędzie różnych marek żywności, z których wszystkie zawierają sprytne slogany marketingowe, aby przekonać Cię, że są najlepsze dla Twojego psa. Wiele z tych karm chwali się zawartością niezwykle wysokiego poziomu białka, które ma zaspokoić instynktowną potrzebę psa na mięso, a także uczynić go zdrowszym i żyć dłużej.

Czy psy są mięsożercami?

Taktyka marketingowa niektórych firm produkujących karmę dla zwierząt domowych przyczyniła się do powstania powszechnego wśród właścicieli zwierząt błędnego przekonania, że psy są obligatoryjnymi mięsożercami i wymagają diety składającej się głównie z mięsa. Nie jest to prawda. Psy, podobnie jak ludzie, są wszystkożercami i najlepiej radzą sobie ze zbilansowaną dietą składającą się z białka, węglowodanów i tłuszczu. Nadmierne spożycie białka jest w najlepszym wypadku niepotrzebne dla psów, a dla niektórych psów z chorobami może być wręcz szkodliwe.

Białka są budulcem ciała i są absolutnie niezbędne do codziennego funkcjonowania. Jednakże, kiedy pies spożywa zbyt dużo białka w posiłku, nie może ono zostać w całości wykorzystane za jednym razem, ani też zmagazynowane na później. Organizm wydala wtedy nadmiar białka przez nerki i z organizmu z moczem. Tak więc jakość białka faktycznie staje się ważniejsza niż rzeczywista ilość, ponieważ wysokiej jakości białko jest bardziej biodostępne i może być lepiej wchłaniane przez organizm.

Inną kwestią jest to, że mięso w tych dietach działających jako źródło białka zawiera inne składniki odżywcze, że nie chcesz w nadmiernych ilościach. Na przykład, gdy dieta jest głównie mięso staje się bardzo trudne do utrzymania prawidłowego stosunku wapnia do fosforu. Gdy stosunek ten jest zaburzony, może dojść do zaburzeń wzrostu kości lub uszkodzenia nerek. Dobrze opracowane karmy dla psów mają odpowiednio zbilansowaną ilość białka, tłuszczu i węglowodanów, co zapobiega takim sytuacjom.

Czy nadmiar białka w karmie dla psów jest zły dla mojego pupila?

nadmiar białka w karmie dla psów

Białko jest składnikiem odżywczym o dużej gęstości kalorycznej, a wiele diet wysokobiałkowych jest niezwykle wysokokalorycznych i może szybko prowadzić do przyrostu masy ciała. Przy ponad 50% psów w USA uznawanych za z nadwagą lub otyłe, właściciele psów muszą być świadomi, gdzie ukrywają się te dodatkowe kalorie. Jeśli pies ma problemy z nerkami lub wątrobą, spożywanie zbyt dużej ilości białka może zwiększyć obciążenie tych organów i zaburzyć równowagę składników odżywczych, prowadząc do zaostrzenia choroby.

Zamiast szukać karmy dla psów, która zawiera nadmierną ilość białka, powinieneś znaleźć taką, która została opracowana specjalnie z myślą o stylu życia, etapie życia i wielkości Twojego psa. Na przykład pracujący pies zaprzęgowy będzie miał znacznie inne wymagania żywieniowe i kaloryczne niż przeciętny pies domowy, który wychodzi na zewnątrz na kilka spacerów dziennie, a resztę czasu spędza na leżakowaniu. Te dwa psy nie powinny być karmione tą samą dietą.

Szczenięta natomiast wymagają więcej białka niż dorosłe psy, ponieważ ich ciała są zajęte wzrostem. Wśród ras szczeniąt istnieją również różne wymagania dotyczące składników odżywczych. Na przykład szczenięta dużych ras, takich jak Labrador retriever, potrzebują znacznie innej diety niż Yorkie dla optymalnego wzrostu. Karmienie szczeniąt dużych ras czymś, co jest zbyt bogate w białko może sprawić, że będą one zbyt szybko przybierać na wadze, powodując nieprawidłowy rozwój stawów i czyniąc je bardziej podatnymi na problemy takie jak zapalenie stawów w przyszłości.

Najbezpieczniejsze diety to te, które zostały opracowane przez firmy produkujące karmy dla zwierząt, które inwestują w badania naukowe, konsultują się z dietetykami weterynaryjnymi i przeprowadzają próby żywieniowe w celu opracowania swoich diet. Dzięki temu karma jest odpowiednio zbilansowana, bez nadmiaru składników odżywczych, które są zbędne, a w niektórych przypadkach szkodliwe dla psa.

Może Ci się spodobać