Jak zdyscyplinować szczeniaka

Jak zdyscyplinować szczeniaka?

Czy niedawno dodałeś do swojej rodziny szczeniaka i teraz doprowadza cię on do szału? Może gryzie, szczeka, gryzie wszystko i ogólnie nie robi tego, co sobie wyobrażałeś?

Zawsze, gdy prowadzę lokalne zajęcia na temat szkolenia szczeniąt, jestem pytany o dyscyplinę. Czy używanie kar fizycznych lub besztanie psa za złe zachowanie jest kiedykolwiek w porządku? Jak powstrzymać szczeniaka przed gryzieniem? I czy można nauczyć szczeniaka wszystkiego, co musi wiedzieć poprzez pozytywne wzmocnienie?

Zanurzmy się w temat dyscypliny szczeniąt!

Czy karanie szczeniaka jest w porządku?

Krótka odpowiedź brzmi: nie. Nie jest w porządku karać swojego szczeniaka.

Najważniejszą rzeczą w pierwszych miesiącach życia szczeniaka jest nauczenie go, że jesteś jego przyjacielem i obrońcą oraz że jesteś niezawodny, przewidywalny i zabawny.

Szczeniak najprawdopodobniej nie ma pojęcia, za co go karzesz, jeśli go dyscyplinujesz. Nie jest w stanie pojąć, co poszło nie tak, kiedy używasz krzyku, time-outów lub nawet klapsów jako konsekwencji dla jego zachowań.

Szczeniak nie skojarzy dyscypliny z czymś co zrobił – raczej skojarzy dyscyplinę z Tobą jako właścicielem i nauczy się Ci nie ufać. To ostatnia rzecz, której chcesz!

Często pojawia się argument, że psy również – czasem ostro – korygują się nawzajem i że w związku z tym dyscyplinowanie psa jest w porządku. Zdecydowanie się z tym nie zgadzam.

Psy mają bardzo rozbudowaną strukturę społeczną i uczą się traktować innych tak, jak same są traktowane. Jeśli Twój szczeniak doświadczył na przykład, że jeden z psów w parku może być zuchwały i niegrzeczny, może być przy nim niechętny i pstrykać, gdy ten pies podejdzie zbyt blisko. Jeśli natomiast Twój nowy szczeniak nauczył się, że pies jest zawsze przyjazny i słodki, sam będzie o wiele bardziej łagodny i potulny w pobliżu tego miłego psa.

To samo dotyczy relacji między szczeniakiem a jego właścicielem. Jeśli właściciel zdecyduje się na surowość i ciężką rękę, szczeniak zapamięta to i dostosuje swoje zachowanie. Wiele przypadków problematycznych zachowań, które widzę podczas szkolenia psów w Albuquerque, ma właśnie takie źródło.

Z drugiej strony – jeśli właściciel jest przewidywalny i życzliwy, szczeniak jest o wiele bardziej prawdopodobne, aby wiązać szybko i uczyć się tak samo dobrze – faktycznie nawet znacznie lepiej 0 poprzez pozytywne wzmocnienie.

Jak długo należy karać psa?

Jak już wynika z powyższego – po prostu nie należy karać psa w pierwszej kolejności. Zero minut i zero sekund to czas, jaki powinna trwać kara.

Korekty nie są sposobem na nauczenie szczeniąt świata. Mądre zarządzanie, nastawianie ich na sukces i nagradzanie dobrych wyborów to znacznie lepszy i sprawdzony sposób na nauczenie psa tego, czego chcesz.

Jak to wygląda w konkretnych sytuacjach? Zobaczmy jakie są alternatywy dla dyscypliny w przypadku złych zachowań.

Jak wytresować szczeniaka, żeby nie gryzł?

Pisałem bardzo szczegółowo o tym, jak powstrzymać gryzienie przez szczeniaka tutaj. Zasadniczo szczenięta rodzą się, aby być pyskate i brać do ust jak najwięcej rzeczy. Musimy upewnić się, że oferujemy im wiele mądrych wyborów w zakresie żucia, aby mogły ćwiczyć dobre zachowanie.

90% szczeniąt, które widzę podczas pracy z klientami, nie ma odpowiedniej ilości właściwego rodzaju zabawek do żucia, aby zaspokoić ich zachowania związane z żuciem.

Szczenięta nie gryzą, ponieważ chcą skrzywdzić, zantagonizować lub zdominować swojego właściciela (wielokrotnie wykazano, że teoria dominacji nie ma zastosowania do naszych współczesnych psów domowych). Nie sposób zająć się tym, jak powstrzymać szczenię od gryzienia, nie rozumiejąc roli, jaką odgrywa w tym chęć żucia. A niektóre szczeniaki nie przestają gryźć przez długi czas…

Nie stosuj żadnej dyscypliny w ogóle – po prostu zapewniając mu inteligentne, trwałe i bezpieczne opcje do żucia będziesz w stanie znacznie ograniczyć gryzienie.

Przeżuwanie nad dyscypliną

Jak tylko dostaniesz nowego szczeniaka, zaplanuj kilka sesji żucia w ciągu dnia. Gryzaki te powinny być wykonane z jakiegoś materiału zwierzęcego lub innej jadalnej substancji. Kongs lub podobne gumowe zabawki, które są wypchane i zamrożone, są fantastycznymi, bezpiecznymi i popularnymi zabawkami do żucia. Inne możliwości to pałeczki do żucia lub krowie kopyta.

Kiedy idziesz do sklepu zoologicznego w poszukiwaniu zabawek, które szczeniak może żuć, pierwsze oferowane opcje zazwyczaj nie są najlepszym wyborem. Tradycyjnie do gryzienia szczeniąt używa się zabawek linowych, zabawek ze zwykłej gumy, a nawet wypchanych zwierząt.

Jednak – zwykłe zabawki z gumy, tkaniny lub liny nie są wystarczającymi zabawkami do żucia. Szczeniak nie będzie ich żuł na tyle, aby przestać Cię gryźć. Nieważne, ile małych zabawek ze sznurka ze sklepu zoologicznego włożysz do budy szczeniaka – prawdopodobnie ledwie na nie spojrzy, a potem sięgnie po Twoje ręce, gdy tylko będzie miał okazję.

Jeśli szczeniak ugryzie się podczas zabawy

Ok – Twój szczeniak ma teraz wiele wspaniałych przedmiotów do żucia, które może gryźć do woli, w dzień i w nocy. Czy nadal Cię gryzie? Może to być nadmierne pobudzenie lub gryzienie związane z zabawą.

Oto jak zatrzymać szczeniaka gryzącego, który wykazuje to zachowanie, gdy jest nadmiernie podekscytowany.

Młody pies ma bardzo mało kontroli impulsów. Działają z ostrości chwili, nie myśląc najpierw. W zabawie może to oznaczać, że szczeniak staje się tak zauroczony grą, że zapomina, którą zabawkę ma ugryźć i jak ostrożnie holować. Po prostu idzie na całość i zęby mogą znaleźć się wszędzie!

Rozwiązanie tego problemu jest podobne jak w przypadku zabawek do żucia – pies potrzebuje innych zabawek. Prawie wszystkie tradycyjne zabawki dla szczeniaków, które można znaleźć w sklepie zoologicznym są zdecydowanie za małe. W zasadzie zachęcają one szczeniaka do tego, aby pozwolił swoim zębom zsunąć się na Twoje ręce i ramiona.

Dodatkowo, zabawki te są też zazwyczaj zbyt twarde. Szczególnie dla ząbkujących szczeniąt ważne jest, aby wybrać bardzo miękkie zabawki. W przeciwnym razie wybór jest dla szczeniaka łatwy:

Twarda zabawka, miękkie ręce – którą raczej będzie gryzł?

Możesz zrobić własną prefekcyjną zabawkę dla szczeniaka, biorąc starą koszulkę, ręcznik lub róg koca polarowego i bawiąc się tym. Używając zabawki, która jest duża i miękka, będziesz miał znacznie większy sukces w tym, że szczeniak będzie ją gryzł (a nie Twoje ręce).

Jak ukarać psa, który nie chce się słuchać?

Jeśli masz psa, który wielokrotnie ignoruje Twoje wskazówki, musisz cofnąć się i ocenić sytuację z szerszej perspektywy szkoleniowej.

Istnieje duże prawdopodobieństwo, że pies nie ignoruje Twoich wskazówek celowo lub po to, aby być wyzywającym. Zazwyczaj sposób, w jaki sytuacja jest skonstruowana, zachęca (a nawet nagradza!) do złego zachowania. Dlatego właśnie pytanie nr 1, które zada Ci trener psów, brzmi:

Co pies zyskuje dzięki swojemu zachowaniu? Jeśli potrafimy odpowiedzieć na to pytanie, to wiemy, jak zmienić ustawienie w taki sposób, aby nagradzane było pozytywne zachowanie, a nie to złe. Bo często nagroda pochodzi z wykonania samego zachowania (a nie ze smakołyków, które możemy nosić w kieszeni lub nie).

Weźmy na przykład chodzenie na smyczy. Wiele psów źle ciągnie na smyczy. Jest to nie tylko frustrujące dla właściciela, ale wręcz niebezpieczne w przypadku psów, które fizycznie obezwładniają swoich właścicieli i robią im krzywdę.

Psy ciągnące zdają się nie przejmować tym, że są besztane, otrzymują popa na smyczy (czego nie należy robić) lub są powtarzane w kółko „nie ciągnij!”.

To, co dzieje się w umyśle psa, to fakt, że nadal może iść na swój spacer (nawet przy całej tej dyscyplinie). Nieważne, czy zrobisz głośny hałas, aby go zaskoczyć, czy spróbujesz odciągnąć, aby powstrzymać jego zachowanie, on dostaje ze scenariusza to, czego chce: Aby nadal iść. Samo bycie na spacerze jest dla niego tak przyjemne, że zniesie wszystkie besztania i dyscyplinę z tym związaną.

Nie jest wyzywający – po prostu nie wie, jakie zachowanie ma pokazać. Szkolenie psów jest dużo o znalezieniu, co to jest, że nasze psy chcą i używając tego do naszej korzyści w kształtowaniu ich zachowań.

Znacznie lepszym podejściem jest odwrócenie się, gdy tylko pies zacznie ciągnąć. W momencie, gdy pies osiągnie koniec smyczy, odwróć się i idź w drugą stronę. W ten sposób pies nauczy się, że ciągnięcie prowadzi do przerwania podróży. Ponieważ bardzo zależy mu na tym, aby nie przestać iść, zacznie wykazywać zachowania, które pozwalają mu iść dalej – a to nie jest ciągnięcie.

Nie da to jednak psu idealnej pozycji wyjściowej już przy pierwszej próbie. Musisz pamiętać, że pies prawdopodobnie spędził sporo czasu na próbach niewłaściwego zachowania i dopiero zaczyna rozumieć, czym jest nowe, dobre zachowanie.

Za każdym razem, kiedy „zmieniamy zasady”, musimy być cierpliwi i czekać, aż nasze psy zrozumieją i przemyślą nowy scenariusz szkolenia.

Psy nie radzą sobie z językiem.

Należy zdawać sobie sprawę, że psy z natury nie są dobre w rozumieniu języka mówionego. Porozumiewają się ze sobą za pomocą mowy ciała i potrzebują czasu, aby nauczyć się naszej formy rozmowy.

Istnieje duże prawdopodobieństwo, że kiedy każesz psu wykonać określone zachowanie (np. siad, zostań lub chodź), nie ma on pojęcia, o co go prosisz. Psy znacznie lepiej rozumieją działania i konsekwencje niż słowa.

Oznacza to, że musisz wyjaśnić psu, jakie zachowanie ma wykonać, stosując nagrody za prawidłowe odpowiedzi.

Rozbij każde zadanie na jak najmniejsze kawałki. Im więcej wymagasz na raz, tym większe prawdopodobieństwo, że pies nie wykona pożądanego zachowania.

Spójrzmy na przykład na polecenie „siad”: Nie możesz oczekiwać, że twój pies pokaże ci doskonały pobyt od pierwszej sesji szkoleniowej. Zamiast powtarzać mu „Zostań … Zostań …. Stój!” w kółko, niech nagrody mówią same za siebie.

Daj psu jeden smakołyk po drugim za siedzenie, te smakołyki mogą być tak częste jak co 1-2 sekundy. Zrób tak z 15 smakołyków, następnie zrób małą 5 sekundową przerwę i po przerwie kontynuuj smakołyki. Ten rodzaj treningu buduje „historię wzmocnień” i sprawia, że pies łatwo zapamiętuje, co ma robić.

Dojrzewanie może zmienić zachowanie Twojego szczeniaka

Szczeniak

Wraz z wiekiem pies staje się bardziej niezależny i uparty w sprawach, na które nastawia swój umysł. 8-miesięczny szczeniak będzie dużo bardziej dziki i potencjalnie „źle się zachowywał” niż 8-tygodniowy.

Jest to całkowicie normalne i spodziewane. Nie czuj się tak, jakbyś zrobił coś złego – nie zrobiłeś!

W niektórych przypadkach, kastracja szczeniaka może pomóc zrelaksować go trochę bardziej i ułatwić szkolenie.

Jak zdyscyplinować szczeniaka?

Jak napisano powyżej – po prostu nie. Zamiast próbować używać głośnego hałasu, kar fizycznych, besztania czy time-outów, aby zmienić zachowanie psa, dobre i skuteczne szkolenie wykorzystuje mądre zarządzanie i nagradzanie dobrych wyborów.

Złe zachowanie znika, gdy tylko pokażemy naszemu psu, czego chcemy i jak opłaca się dobre zachowanie. Nie próbuj dyscyplinować psa podczas szkolenia – niewiele się nauczy i może zacząć Ci nie ufać.

Zamiast tego spraw, aby szkolenie było czymś, na co czeka z niecierpliwością, pomagając mu uczyć się poprzez zabawne doświadczenia. Zwłaszcza dla nowego szczeniaka jest to bardzo ważne: koniecznie chcesz, aby postrzegał cię jako godnego zaufania, niezawodnego i przewidywalnego przyjaciela, a nie kogoś, kto jest karzący.

Może Ci się spodobać