Tak jak my ludzie potrzebujemy dobrego odżywiania, aby funkcjonować jak najlepiej, tak samo Twój psi towarzysz wymaga zrównoważonej diety dla optymalnego zdrowia i dobrego samopoczucia. Dzięki właściwemu odżywianiu Twój pies może rosnąć i rozwijać się w pełni swojego potencjału, umożliwiając mu wykonywanie czynności fizycznych i umysłowych z wigorem i radością.
Dieta, którą wybierzesz dla swojego psa, może wpłynąć nie tylko na jego zdrowie, ale także na jego zachowanie. Istnieje wyraźny związek pomiędzy dobrze zbilansowaną, biologicznie odpowiednią dietą a poprawą zachowania. Odpowiednio zbilansowane, dobrej jakości pożywienie może obniżyć poziom stresu u Twojego psa, dzięki czemu będzie on spokojniejszy i bardziej zrelaksowany. Dostarczając organizmowi odpowiednich składników odżywczych, Twój pies będzie miał mniejszą skłonność do przejawiania niepożądanych zachowań.
Równie ważna jak podstawowe składniki odżywcze, których potrzebuje pies, jest jakość źródła tych składników. Większość dietetyków zwierzęcych zgadza się, że dobrze zbilansowana, zdrowa dieta dla psów powinna zawierać wyłącznie składniki wysokiej jakości, bez dodatków takich jak barwniki spożywcze, nieokreślone produkty uboczne pochodzenia zwierzęcego czy chemiczne konserwanty.
Podstawowe potrzeby żywieniowe
Poniższe informacje przedstawiają podstawy żywienia zdrowych, dorosłych psów. Ze względu na wiek psa, rasę, poziom aktywności, metabolizm i potrzeby zdrowotne, ważne jest, aby porozmawiać z lekarzem weterynarii o ustaleniu odpowiedniej diety dla psa. I pamiętaj, że karma wyższej jakości oznacza na ogół zdrowszego psa, a tym samym mniej wizyt u weterynarza w ciągu całego życia psa.
Proteiny
Nazywane „budulcem życia”, białka wchodzą w skład każdej tkanki komórkowej i organu, dlatego są niezbędne dla zdrowia psa. Białko pomaga zwiększyć energię Twojego psa i zregenerować jego mięśnie.
Kiedy białka pokarmowe są trawione, są przekształcane w mniejsze subskładniki białka zwane aminokwasami. Pełnowartościowe białko” dostarcza wszystkich niezbędnych aminokwasów, których Twój pies potrzebuje do utrzymania dobrego zdrowia. Pełnowartościowe białka są pochodzenia zwierzęcego i obejmują mięso, drób, ryby i jaja. Niezależnie od źródła białka w karmie dla Twojego psa, najlepszej jakości karma wykorzystuje jedno podstawowe źródło białka; na przykład „kurczak” nie „drób”, „wołowina” nie „mięso”.
Niepełnowartościowe białko ma niską zawartość jednego lub więcej niezbędnych aminokwasów. Niepełnowartościowe białka znajdują się w warzywach, zbożach i soi. Ponieważ te białka nie są „kompletne”, organizm Twojego psa jest pozbawiony niezbędnych aminokwasów, których potrzebuje dla dobrego zdrowia. Twój pies jest oportunistycznym mięsożercą (co oznacza, że woli jeść mięso, ale zje wszystko, aby przeżyć) i wymaga białka pochodzenia zwierzęcego, aby się rozwijać, chyba że lekarz weterynarii zaleci inaczej.
Węglowodany
Węglowodany, ogólny termin określający włókna i skrobię, dostarczają paliwa, które utrzymuje Twojego psa w ruchu. Węglowodany („carbs”) zamieniają się w glukozę, czystą formę energii niezbędną dla metabolizmu energetycznego Twojego psa. Podobnie jak u ludzi, organizm psa może wykorzystać glukozę natychmiast lub zmagazynować ją w wątrobie i mięśniach, aby móc ją wykorzystać w razie potrzeby. Podobnie jak u ludzi, zbyt duża ilość węglowodanów może zamienić się w tłuszcz.
Istnieje wiele dyskusji wśród dietetyków zwierzęcych w odniesieniu do zapotrzebowania psa na węglowodany. Kły w środowisku naturalnym jedzą bardzo mały procent węglowodanów. Większość udomowionych psów karmi się dziś wyprodukowanymi karmami, które są wygodne i niedrogie. Jednak niektóre karmy zawierają składniki energetyczne tańsze niż mięso – zwykle jest to kukurydza lub inne zboża. W ten sposób dzisiejsze psy otrzymują znacznie więcej węglowodanów niż ich dzicy przodkowie.
Podczas gdy węglowodany dodają objętości, różnorodności i smaku do diety psa, niektóre psy nie tolerują większej ilości węglowodanów pochodzących ze zbóż i mogą rozwijać alergie lub wykazywać objawy niedoboru białka. Źródło węglowodanów i sposób ich przygotowania są ważnymi czynnikami wpływającymi na to, jak dobrze organizm psa trawi i wykorzystuje pokarm. Należy jednak pamiętać, że niektóre psy doskonale radzą sobie z jedzeniem zbóż, podczas gdy inne rozwijają się tylko na diecie bezzbożowej lub niskozbożowej.
Włókna
Włókno dla psów, choć nie jest uważane za składnik odżywczy, jest niezbędne do wspomagania trawienia. Zbyt duża ilość błonnika może powodować luźne stolce lub biegunkę, natomiast zbyt mała ilość może prowadzić do zaparć lub suchych, twardych stolców. Błonnik pochodzi z roślin (owoców i warzyw) oraz z ziaren przygotowanych w określony sposób (otręby). Ogólnie rzecz biorąc, karmy z dużą zawartością włókna nie są dobre dla psów o wysokim zapotrzebowaniu na energię, takich jak szczenięta i psy pracujące, ponieważ zbyt duża ilość włókna może utrudniać wchłanianie pokarmu i nie zapewniać odpowiedniego bilansu składników odżywczych, potrzebnego do utrzymania aktywności i wzrostu.
Tłuszcze
Tłuszcze dostarczają Twojemu zwierzęciu ponad dwukrotnie więcej energii niż białka czy węglowodany. Pochodzące zarówno z tłuszczów zwierzęcych jak i olejów roślinnych, tłuszcze są niezbędne do budowy błon komórkowych, do produkcji niektórych hormonów oraz do wchłaniania i wykorzystania niektórych witamin. Tłuszcze sprzyjają zdrowej skórze i sierści oraz zapewniają organizmowi izolację i ochronę narządów wewnętrznych. Wreszcie – i co najważniejsze z punktu widzenia psa – tłuszcze sprawiają, że jedzenie ma wspaniały smak.
Tłuszcze składają się z mniejszych jednostek zwanych kwasami tłuszczowymi, które przyczyniają się do zdrowia psa na różne sposoby. Grupa tłuszczów zwana „niezbędnymi kwasami tłuszczowymi” musi być dostarczana w diecie, ponieważ nie może być syntetyzowana przez psa w wystarczającej ilości. Obejmują one specyficzne rodzaje kwasów tłuszczowych omega-6 i omega-3, które są czasami podawane jako suplementy, aby pomóc w zapobieganiu stanom zapalnym, zapaleniu stawów i suchej skórze.
Witaminy i minerały
Witaminy i minerały to składniki odżywcze, których każdy żywy organizm potrzebuje do normalnego wzrostu i rozwoju. Minerały i większość witamin nie mogą być syntetyzowane w organizmie i dlatego muszą być dostarczane w diecie psa. Psy potrzebują precyzyjnej równowagi witamin i minerałów dla optymalnego zdrowia.
Witaminy to substancje organiczne występujące w źródłach roślinnych i zwierzęcych. Minerały to nieorganiczne elementy, które pochodzą z ziemi. Zwierzęta pozyskują wszystkie potrzebne im witaminy i minerały ze spożywanych pokarmów, dlatego też spożywanie kompletnej i zbilansowanej diety jest niezbędne dla zachowania dobrego zdrowia. Porozmawiaj z lekarzem weterynarii o tym, czy Twój pies potrzebuje suplementu witaminowego lub mineralnego w celach profilaktycznych lub w celu poprawy jego obecnej kondycji. Ponadto, rozważ zmianę rodzajów karmy, którą podajesz swojemu psu, co pozwoli mu na spożycie większej ilości różnych składników odżywczych z różnych rodzajów pożywienia.
Wpływ odżywiania na zachowanie

Na zachowanie Twojego pupila może mieć duży wpływ rodzaj odżywiania, jakie otrzymuje. Wielu dietetyków zwierzęcych zgadza się, że brak równowagi w zachowaniu psa może być czasami związany z brakiem równowagi w jego diecie. Podobnie jak w przypadku ludzi, zła dieta może skutkować złym stanem zdrowia, co może prowadzić do złych zachowań.
Poniżej przedstawiamy kilka niepożądanych zachowań związanych z dietą, które nasi terapeuci behawioralni zaobserwowali na przestrzeni lat podczas pracy z psami wszystkich ras i w każdym wieku:
- Pies na złej diecie może mieć niedowagę lub nadwagę, suchą, kruchą sierść, problemy z zębami lub nieświeży oddech.
- Złe odżywianie może stresować organizm psa. Zestresowany pies nie trawi dobrze pokarmu i może mieć problemy jelitowe, takie jak gazy i biegunka. Może również wykazywać oznaki lęku separacyjnego, a nawet bólu.
- Niektóre psy nie mogą strawić dużej ilości niepełnowartościowych białek, przez co nie otrzymują niezbędnych aminokwasów, których potrzebują do prawidłowego rozwoju. Pies pozbawiony wysokiej jakości białka lub innych składników odżywczych może wykazywać szereg niepożądanych zachowań, w tym:
„Counter-surfing”- kradzież jedzenia z lady lub blatu
Agresja o jedzenie, smakołyki lub zabawki
Kopanie i uciekanie – w poszukiwaniu lepszych składników odżywczych, których mu brakuje
Zjadanie ziemi – czasami związane z niedoborem minerałów
Dostawanie się do śmieci
Koprofagia (zjadanie odchodów) – zarówno własnych, jak i innego zwierzęcia.
Żucie drewna (w tym mebli), kamieni i innych przedmiotów w domu i na podwórku
Pożeranie posiłku i ponowne wymiotowanie nim. - Nadmierna pobudliwość może być spowodowana spożyciem zbyt dużej ilości węglowodanów (skrobi).
- Niektóre psy karmione zbyt dużą ilością zbóż z pszenicy, kukurydzy i mączki kukurydzianej mogą być nadpobudliwe, nie skupione lub pobudzone i trudne do wytresowania.
- Zbyt duża ilość niewłaściwego rodzaju tłuszczu może powodować otyłość, senność, cukrzycę lub problemy z sercem.
Z naszego doświadczenia wynika, że nasi trenerzy zaobserwowali wyraźną poprawę w zachowaniu psów poprzez przestawienie ich na bardziej biologicznie odpowiednią dietę w połączeniu z rozsądnym programem szkoleniowym. Biologicznie odpowiednia dieta uwzględnia wielkość psa, jego poziom aktywności, aktualny stan zdrowia i wiek.
Woda
Woda jest niezbędna do istnienia życia – bierze udział w każdej funkcji organizmu i znajduje się w każdej komórce, tkance i narządzie. Woda stanowi około dwóch trzecich masy ciała dorosłego psa. Wszystkie psy potrzebują dostępu do czystej, świeżej wody w celu utrzymania dobrego stanu zdrowia, co obejmuje również prawidłowe funkcjonowanie układu moczowego.