Jak wytresować psa, żeby nie uciekał

Jak wytresować psa, żeby nie uciekał?

Chcesz cieszyć się zabawnymi spacerami przyrodniczymi ze swoim psem, relaksując się po długim dniu w pracy lub nawet biorąc udział w weekendowej wędrówce… ale on ciągle ucieka! Próbowałeś go wezwać, zbesztać go, a może nawet wziąć smakołyki, których odmówił. Co teraz?

Jak wytresować psa, żeby nie uciekał

Pierwszym krokiem do wyszkolenia psa, aby nie uciekał, jest nie spuszczanie go ze smyczy, gdy myślisz, że istnieje jakakolwiek szansa, że mógłby uciec.

Psy budują nawyki poprzez ciągłe powtarzanie zachowań. Jeśli pozwolisz swojemu psu powtarzać zachowanie ucieczki, stanie się ono zakorzenione. Im bardziej zakorzeniony jest dany nawyk, tym trudniej będzie go zmienić – podobnie jak u ludzi!

Trening przywoływania psa i trzymania go przy sobie powinieneś rozpocząć na początku w łatwym otoczeniu. Tym łatwym środowiskiem nie powinno być duże pole z królikami, ani las z dzikimi jeleniami. Zamiast tego, szkolenie, aby nie uciekał, powinno rozpocząć się na podwórku lub nawet w salonie.

Czy Twój pies ucieka, gdy jest wołany?

Jeśli Twój pies startuje, musisz myśleć jak pies:

Dlaczego ucieczka jest bardziej kusząca niż przyjście?

Żaden pies nie decyduje się na ucieczkę, aby zrobić na złość właścicielowi. Pies po prostu wybiera to, co wydaje się bardziej opłacalne. Jeśli przebywacie w bardzo rozpraszającym otoczeniu, z dużą ilością zapachów i miejsc do eksploracji, prawdopodobnie pies widzi dużą wartość w ucieczce, a małą w przychodzeniu do Ciebie. Jest to szczególnie prawdziwe, jeśli w przeszłości przychodzenie do Ciebie wiązało się z przykrymi doświadczeniami: być może zbeształeś go lub od razu zabrałeś do domu.

Bardzo ważne jest, abyś nigdy nie był negatywnie nastawiony, kiedy pies do Ciebie przychodzi, nawet jeśli jesteś zirytowany i sfrustrowany, bo długo go wołałeś. W przeciwnym razie pies bardzo szybko skojarzy przychodzenie do Ciebie z byciem ukaranym i zdecyduje się po prostu nie przychodzić ponownie w przyszłości.

Świat wokół niego nigdy nie karze Twojego psa. Jest zawsze przyjazny i interesujący. Oferuje mu rzeczy do wąchania, może jakieś śmieci do zjedzenia, dzikie zwierzęta do gonienia … jeśli chcesz być w stanie konkurować ze światem wokół psa, musisz być równie atrakcyjny.

Mój szczeniak ucieka

Trening przywołania należy rozpocząć już u bardzo małych szczeniąt. Można go rozpocząć w dniu, w którym przynosisz szczeniaka do domu. Weź pyszny psi smakołyk i pokaż go swojemu szczeniakowi. Cofnij się o kilka metrów, machnij smakołykiem i zawołaj szczeniaka. Kiedy pobiegnie za Tobą, daj mu smakołyk i obsyp go pieszczotami i pochwałami. Powinien się wiercić z podniecenia!

W tę grę powinieneś bawić się ze swoim szczeniakiem codziennie. Wkrótce nie będzie już uciekał, tylko przybiegnie do Ciebie, gdy usłyszy swoje imię.

Konsekwencja jest tutaj najważniejszym aspektem. Nie będzie korzystne tylko zagrać to raz lub dwa razy, a następnie zatrzymać. Musisz dać swojemu szczeniakowi dużo powtórzeń, aby dokładnie nauczyć się tego zachowania!

 • Zacznij ćwiczyć przywołanie w naprawdę łatwym otoczeniu. Dla niektórych szczeniaków nawet podwórko jest zbyt ekscytujące. Możesz ćwiczyć w swoim salonie lub przedpokoju!
 • Pokaż szczeniakowi smakołyk i cofnij się o kilka kroków. Zawołaj go i daj mu smakołyk!
 • Pokaż szczeniakowi smakołyk i uciekaj przed nim. Nie idź za szybko, bo się zniechęci i może nie przyjść. Zawsze chcesz, aby było to na tyle łatwe, że szczeniak może cię złapać!
 • Stopniowo wprowadzaj grę do coraz większej ilości miejsc.
 • ZAWSZE daj swojemu szczeniakowi pyszny smakołyk za przyjście!

Nie da się nauczyć szczeniaka niezawodnego przywołania w ciągu jednego dnia, tygodnia czy nawet miesiąca. Powinieneś konsekwentnie ćwiczyć przywołanie po trochu przez pierwszy rok życia szczeniaka i zawsze nagradzać go za przyjście do ciebie.

Dlaczego psy uciekają od swoich właścicieli?

Dorosłe psy uciekają, ponieważ wielokrotnie próbowały nie przychodzić na zawołanie. Jeśli adoptowałeś dorosłego psa lub po prostu miałeś psa przez całe życie, który nigdy nie nauczył się przychodzić na zawołanie, powinieneś powtórzyć te same kroki, które opisałem powyżej dla małego szczeniaka.

Musisz ćwiczyć wiele razy, w bardzo łatwych sytuacjach, aby pies przychodził na zawołanie i nie uciekał. I znowu pamiętaj: Psy uciekają, ponieważ jest tam tyle innych opcji zabawy dla nich. Ograniczając liczbę opcji (i pozwalając psu doświadczyć, jak satysfakcjonujące jest przyjście do Ciebie zamiast tego), będziesz w stanie wyćwiczyć przychodzenie na zawołanie.

Jaka rasa psa jest najmniej skłonna do ucieczki?

Każdy pies będzie potrzebował konsekwentnej i pozytywnej praktyki przywoływania. Jednak niektóre są bardziej mniej skłonne do ucieczki niż inne. Psy, które są najmniej skłonne do tak częstej ucieczki to:

 • Shih Tzus
 • Cavalier King Charles Spaniel
 • Pug
 • Pomeranian
 • maltańczyk
 • Maltipoo
 • Toy Poles

Są to wszystkie rasy z grupy zabawek i jako takie zostały wyhodowane, aby pozostać blisko swoich właścicieli. Z drugiej strony istnieją rasy, które są bardziej skłonne do ucieczki.

Jaka rasa psa jest najbardziej skłonna do ucieczki?

Uciekający pies

Psy z grupy pasterskiej (kliknij tutaj, aby dowiedzieć się o nich więcej), psy stróżujące, myśliwskie i ich mieszanki są znacznie bardziej skłonne do ucieczek. Jeśli jesteś właścicielem którejś z tych ras, powinieneś zawsze mieć przy sobie obrożę z zawieszkami i zainwestować dużo czasu w ćwiczenia przywołania:

 • Heelery, Border Collies i Aussie
 • owczarki niemieckie
 • Wyżły niemieckie krótkowłose
 • Pireneje Wielkie
 • Husky i inne rasy północne

Czy należy karać psa za ucieczkę?

Nie, nigdy nie powinieneś karać swojego psa za ucieczkę!

W czasie, gdy go karzesz, on już wrócił do ciebie. Będzie łączył korektę z przychodzeniem do ciebie, co jest dokładnym przeciwieństwem tego, co chcesz! Zawsze musisz nauczyć psa, że przychodzenie do ciebie jest zabawą i nagrodą.

Zamiast dawać psu okazję do ucieczki, trzymaj go w obroży lub szelkach i na smyczy, a wypuszczaj go tylko w bezpiecznym i zamkniętym miejscu. Pracuj nad przywoływaniem psa w zamkniętych pomieszczeniach, zanim kiedykolwiek spuścisz go ze smyczy!

Może Ci się spodobać