Kot drapiący meble

Jak sprawić, by Twój kot przestał drapać meble?

Znasz ten horror, gdy widzisz, jak Twój kot zamienia ramiona twojego ulubionego wygodnego fotela we wstążki? Czujemy Twój ból. Wiemy też, dlaczego koty drapią – i jak przekierować ich zachowanie w dobre miejsca.

Dlaczego koty drapią?

Dlaczego koty drapią meble i dywany? Co gorsza, dlaczego koty drapią ściany w nocy? Nieraz zdarzało nam się mruczeć te pytania pod nosem, a jeśli to czytasz… to pewnie to rozumiesz.

Dobra wiadomość jest taka, że istnieją logiczne powody, dla których koty wkopują swoje pazury w miękkie powierzchnie Twojego domu. Kiedy je zrozumiesz, możesz znaleźć sposoby, aby te klasyczne kocie zachowania były mniej bolesne dla Twoich mebli.

Koty uwielbiają oznaczać swoje terytorium, a tym właśnie jest dla nich Twój dom. Każde machnięcie kocimi paznokciami pozostawia ślady drapania i feromony z gruczołów zapachowych w łapach, które pozwolą każdemu kociemu gościowi dokładnie poznać, czyj to teren – wiesz, na wypadek, gdybyś zaczął pozwalać kotom z sąsiedztwa zwiedzać swój salon. Nawet jeśli nie ma to większego sensu dla kotów domowych, jest to naturalne zachowanie, które sprawia, że są one wzbogacone i szczęśliwe.

Drapanie jest również dobre dla zdrowia fizycznego kotów! Kocie pazury zrzucają swoje zewnętrzne warstwy w miarę wzrostu, a drapanie pomaga ściągnąć stare warstwy i pozostawić pod nimi ostre i gotowe do działania pazury. Wszyscy wiemy też, że koty uwielbiają się rozciągać, a sięganie aż na sam szczyt drapaka właśnie to im zapewnia. Dobre rozciągnięcie i drapanie może być nawet sposobem na okazanie zadowolenia – być może dlatego Twój kot drapie, gdy go głaszczesz.

Chodzi o to, że drapanie jest dobre. Celem nie jest całkowite powstrzymanie kota od drapania (a już na pewno nie zdekapitowanie go, co jest bolesne, niepotrzebnie niebezpieczne i niesamowicie niepokojące dla kota). Zamiast tego pokażemy Ci, jak powstrzymać koty przed drapaniem mebli, współpracując z ich naturalnymi instynktami.

Jak radzić sobie z drapaniem u kotów

Przekierowanie do zatwierdzonych miejsc do drapania
Prawda jest taka, że nigdy nie powstrzymasz kota przed drapaniem – nie możesz walczyć z instynktem! Zamiast tego kluczem jest zachęcanie kota do drapania na drapakach i innych miejscach zatwierdzonych przez człowieka (np. nie na kanapie).

Kup różne drapaki i drzewka dla kotów – wypróbuj pionowe i płaskie słupki oraz różne materiały, takie jak lina, karton i drewno. (Rozważ pominięcie słupków z dywanami, ponieważ może to być mylące, jeśli kot może drapać dywan tam, ale nie w pozostałych częściach domu).
Umieść słupki w pobliżu (lub nawet blokując) ich obecnych ulubionych miejsc do drapania.
Umieść inne słupki w pobliżu ich ulubionych miejsc do przesiadywania – przy kuwecie, obok Twojego zwykłego miejsca na kanapie lub w miejscu ich drzemki, aby dobrze się rozciągnęły po przebudzeniu.
Spraw, aby słupki były kuszące, nacierając je kocimiętką i ozdabiając ulubionymi zabawkami kota.

Zniechęcaj do drapania złych miejsc
Kiedy już zaproponujesz kotu lepsze miejsca do drapania, następnym krokiem jest zmniejszenie atrakcyjności jego starych celów. Niektóre koty mogą z łatwością przejść na swoje drapaki, ale te wskazówki będą kluczowe dla kotów, które drapią wszystko poza drapakiem.

Ważne jest, aby zauważyć, że NIE zalecamy krzyczeć na kota, straszyć go lub spryskiwać, gdy się drapie. Możesz odsunąć je od miejsca, gdy jest to konieczne, ale jeśli jesteś tym, który je beszta, mogą skojarzyć straszne rzeczy z tobą zamiast drapania. Możesz przestać Googling domowe spraye, aby zatrzymać koty od drapania mebli i podjąć znacznie mniej inwazyjne podejście!

Usuń lub zablokuj ich zwykłe powierzchnie do drapania, gdy tylko jest to możliwe. Na przykład, jeśli drapią twoje głośniki, odwróć je tymczasowo do ściany.
Pokryj zarysowane obszary w nieprzyjemnej fakturze, takiej jak dwustronna taśma klejąca lub folia cynowa. Jeśli drapanie nie jest przyjemne, nie będą go drapać.
Użyj wyboistych wykładzin lub marszczonej folii, aby miejsca, w których zwykle sadzają swoje stopy, aby się podrapać, były mniej wygodne.

Drapanie kota

Nie martw się – nie będziesz miał kanapy pokrytej folią cynową na zawsze. Wszystkie te zmiany są tymczasowe i możesz odzwyczaić kota od nich, gdy przełamie swoje stare nawyki i zacznie drapać w lepszych miejscach.

Zadbaj o pazury
Dobrym pomysłem na ograniczenie uszkodzeń spowodowanych drapaniem jest utrzymywanie krótkich i gładkich paznokci kota. Możesz użyć cążków do paznokci przeznaczonych dla kotów lub szlifierki do paznokci, aby utrzymać je przycięte. Przeczytaj nasz pełny przewodnik o tym, jak przycinać paznokcie u kota tutaj.

Możesz również spróbować zastosować nakładki na paznokcie kota po sesji obcinania paznokci. Te miękkie plastikowe nakładki są przyklejane na każdy pazur i naturalnie odpadają, gdy wierzchnia warstwa paznokcia odpadnie. Są one bezbolesne i zapobiegają większości uszkodzeń spowodowanych drapaniem, ale niektóre koty nie lubią, gdy ich pazury są zakryte i robią wszystko, co w ich mocy, aby wyrwać ten koci manicure. Musisz sprawdzić tolerancję swojego kota i uszanować jego granice, jeśli po kilku próbach z nakładkami na paznokcie nadal będzie protestował.

Dzięki kompromisowi między tym, czego chcesz, a tym, czego potrzebuje Twój kot, możesz mieć lepsze relacje ze swoim zwierzakiem i meble tak nieskazitelne i wolne od zadrapań, że goście nawet nie wiedzieliby, że są w kocim domu – no wiesz, gdyby nie całe to futro.

Może Ci się spodobać