Jak powstrzymać gryzienie przez szczeniaka

Jak powstrzymać gryzienie przez szczeniaka – przewodnik

zatrzymać szczeniaka od gryzienia Jeśli kiedykolwiek miałeś szczeniaka, prawdopodobnie zostałeś ugryziony w jednym punkcie lub innym. Szczenięta lubią odkrywać świat z zębami, bawić się zębami, pokazywać ci swoje niezadowolenie z zębami, a nawet zasypiać żując coś. Jeśli wezmą swoje zęby w Twoją stronę, będzie to bolesne i frustrujące, a Ty chcesz wiedzieć? Jak można powstrzymać mojego szczeniaka od gryzienia? Jako trener psów, każdego dnia otrzymuję telefony lub e-maile dotyczące gryzienia przez szczeniaki. Jest to bardzo frustrujący problem dla właścicieli, który w niektórych przypadkach może poważnie wpłynąć na proces tworzenia więzi między właścicielem a szczeniakiem.

Jak właściciel może zacząć czuć się związany ze swoim nowym psem, jeśli pies codziennie robi mu fizyczną krzywdę? Spotkałem więcej właścicieli niż można by pomyśleć, którzy przyszli do mnie we łzach w związku z nawykami pyskowymi ich szczeniaka. Przyjrzyjmy się, dlaczego szczeniaki gryzą i oczywiście – jak to naprawić.

Jak powstrzymać szczeniaka od gryzienia?

Za każdym razem, kiedy chcemy naprawić jakieś zachowanie u naszych psów, patrzymy na to, skąd się ono bierze. Mając świadomość tego, dlaczego nasz pies zachowuje się tak, a nie inaczej, możemy znacznie szybciej zająć się danym problemem.

Psy nie mają rąk. Przez większość czasu do interakcji z otaczającym je światem używają pyska. Chcesz coś przesunąć? Użyj pyska. Chcesz coś wziąć? Użyj pyska. Chcesz się pobawić w przeciąganie lub aportowanie? Rozumiesz… używają pyska. Do tego dochodzi fakt, że wiele psów wyhodowaliśmy tak, aby pracowały również za pomocą pyska. Każdy retriever, każdy pies hodowany do pracy w ochronie, każdy terier będzie czerpał nieodłączną radość z gryzienia i trzymania przedmiotów. Jest to wynik setek lat mądrej selekcji i hodowli: Psy te zostały stworzone na pracowników z wytrzymałością i hartem ducha poprzez genetyczne predyspozycje do czerpania radości z gryzienia, trzymania, pyskowania itp. (Tutaj możesz przeczytać więcej o psach pracujących – dlaczego możesz nie chcieć jednego) Nic dziwnego, że nasze szczeniaki są tak uparte w gryzieniu, co?

Ząbkujące szczeniaki

Jakby tego było mało gryzienie już jest – jak każde młode zwierzę, szczeniaki mają nieograniczoną ciekawość i chcą poznawać otaczający je świat. Chcą sprawdzić każdy mały patyk i liść. Chcą się bawić. Szczenięta zmagają się z ustami, twierdzą, że zasoby dla siebie z ustami i chcą smakować i żuć – całkiem dużo wszystkiego w pewnym momencie w okresie szczenięctwa (czy to twój dywan, twoja kanapa lub twoje ramię). Oh. A czy wspomniałam, że szczenięta również ząbkują i gryzienie przynosi im ulgę w dyskomforcie z tym związanym, jak również ułatwia wychodzenie dziecięcych zębów?

W jakim wieku szczeniak przestaje gryźć?

Niektórzy trenerzy zalecają, aby w większości przypadków ignorować gryzienie u szczeniąt, ponieważ z czasem ignorowane zachowanie będzie się zmniejszać. Rozumowanie jest takie, że psu brakuje wzmocnienia, które pochodzi z reakcji właściciela i w końcu „znudzi się” gryzieniem i pyskówkami – lub po prostu z tego wyrośnie. Choć w niektórych przypadkach jest to skuteczne, to jednak nie zawsze tak działa.

Zazwyczaj, zwłaszcza w przypadku psów pracujących, podejście polegające na całkowitym ignorowaniu gryzienia (i liczeniu, że samo przejdzie) nie sprawdza się. Widziałem przypadki, w których psy w wieku do 1,5 lub 2 lat nadal gryzły swoich właścicieli jak małe szczeniaki. Może to prowadzić do skrajnej frustracji właściciela i dramatycznie wpływać na relacje między psem a opiekunem. (Psy, u których ignorowanie gryzienia działa, to często psy z grupy Toy – czyli takie, które nie zostały wyhodowane do pracy z pyskiem, ale raczej do „bycia słodkim” i zapewnienia towarzystwa). Przyjrzyjmy się zatem, jak faktycznie powstrzymać gryzienie!

Jak sprawić, by mój 10-tygodniowy szczeniak przestał gryźć?

Więc właśnie przyniosłeś do domu nowego szczeniaka i on lub ona gryzie cię codziennie. Jak sprawić, aby 8 lub 10 tygodniowy szczeniak przestał gryźć? Zdecydowana większość przypadków gryzienia przez szczeniaki to coś, co nazywam „nieukierunkowaną pyskatością”. Oznacza to, że nie wydaje się, aby istniała jakakolwiek struktura lub plan do sposobu, w jaki szczeniak gryzie. To mogą być twoje spodnie lub ramię, a w następnej sekundzie twoje palce, często puszcza jedną część ciała i przechodzi bezpośrednio do następnej, żuje, a czasem nawet wygląda na nieco „wyciszonego” podczas gryzienia. Scolding lub dyscyplinowanie szczeniaka nie jest odpowiedzią. Szczeniak w zasadzie idzie po to, co jest blisko i wygodne. Podchodzi do Ciebie specjalnie po to, żeby się pogryźć, albo zaczyna to robić, kiedy go głaszczesz. Właściciele często opisują to jako „gryzie cały czas”. Ten rodzaj gryzienia można drastycznie ograniczyć poprzez zapewnienie psu odpowiedniego zestawu przedmiotów do gryzienia.

Dlaczego mój szczeniak gryzie mnie, gdy go głaszczę?

Prawdopodobnie kupiłeś już wiele zabawek do gryzienia dla swojego szczeniaka, a on nadal gryzie Ciebie zamiast swoich zabawek. Niestety, dzieje się tak dlatego, że zostałeś nieco oszukany przez sklep zoologiczny. Większość zabawek do żucia, które przemysł zoologiczny sprzedaje jako „zabawki do żucia”, to w rzeczywistości nic innego jak zabawki do żucia. Typowe zabawki do żucia to gumowe kości, małe gumowe opony, zabawki linowe lub plastikowe. Nie ma żadnego powodu, aby Twój pies lubił to żuć.

Faza gryzienia u szczeniaka

Szczenięta nie rozumieją tego „pragnienia pyska” i tego, jak mogą je zaspokoić. Po prostu idą i żują wszystko, co jest najbliżej (często swojego właściciela lub mebel). Ty jako właściciel musisz zaplanować czas żucia każdego dnia i upewnić się, że Twój szczeniak ma spokojne i bezpieczne przestrzenie oraz pyszne przedmioty do żucia. Oznacza to:

  • Brak starszych psów w pobliżu, które mogłyby zabrać przedmioty do żucia
  • Nie należy pozwalać dzieciom na zmuszanie szczeniaka do zabawy w czasie „czasu żucia” lub zabieranie mu gryzaków.
  • Należy zapewnić szczeniakowi wiele różnych przedmiotów do żucia, aby mógł wybierać spośród nich.

Idealnie byłoby, gdybyś prezentował szczeniakowi przedmioty do żucia przez cały dzień. Nie podawaj mu przedmiotów do żucia tylko wtedy, gdy już Cię gryzie! Regularne podawanie mu przedmiotów do gryzienia zapobiegnie zainicjowaniu przez niego gryzienia w pierwszej kolejności.

Szczenięta gryzące podczas zabawy

Szczenięta, które gryzą specjalnie podczas zabawy, mają inne pochodzenie gryzienia. Jest ono znacznie bardziej ukierunkowane (na rzeczy, które poruszają się/ są blisko ich zabawki) i zazwyczaj, gdy szczeniak już „zatrzaśnie się”, jest bardziej uparty w utrzymaniu swojego ugryzienia niż w przypadku „nieukierunkowanej pyskatości”. Ten rodzaj gryzienia wynika z wrodzonego popędu do zabawy/zabawy, który wszystkie psy mają do pewnego stopnia. Każda zabawa naśladuje jakieś zachowania łowieckie. Kiedykolwiek bawimy się zabawkami, zabawka jest ofiarą, a nasz pies udaje, że przechodzi (i dobrze się bawi) przez jakąś część sekwencji drapieżnej. Podobnie jak w przypadku gryzaków, przemysł zoologiczny nie jest pomocny w doborze odpowiednich zabawek dla szczeniąt. Prawie wszystkie zabawki, które można znaleźć w alei z zabawkami są:

  • Zbyt twarde
  • Zbyt krótkie
  • Niewystarczająco przypominające ofiarę

Tradycyjne zabawki linowe dla szczeniąt są malutkie. Są tak małe, że nawet jeśli szczeniak starał się nie gryźć Twojej ręki, może nie być w stanie zawsze wskazać miejsca, do którego trafia jego pysk. Dodajmy do tego, że zabawka jest tak twarda, że szczeniak może nie czerpać przyjemności z jej szarpania (zwłaszcza rasy o miękkich pyszczkach i ząbkujące szczeniaki). Dużo lepszym rozwiązaniem jest Twój rękaw obok zabawki – miękki, duży, puszysty, dużo bardziej przypominający zdobycz.

Jak zapewnić sobie dominację nad szczeniakiem?

Nie powinieneś próbować zapewnić sobie dominacji nad szczeniakiem. On nie wie, że nie chcesz, aby cię ugryzł. Jeśli potraktujesz go surowo, złamiesz jego zaufanie i narazisz się na potencjalne problemy z reaktywnością w przyszłości. Znacznie lepszym sposobem postępowania ze szczeniakiem, który jest dziki i rozdrażniony jest po prostu odejście. Umieść szczeniaka w bezpiecznym miejscu, np. w kojcu do ćwiczeń i pozwól mu się uspokoić. Szczeniaki często stają się dodatkowo szalone, gdy są bardzo zmęczone, podobnie jak dzieci. Kiedy się zrelaksuje i zdrzemnie, prawdopodobnie będzie już łatwiejszy w obsłudze.

Jak sprawić, by szczeniak przestał gryźć moje ręce i stopy?

Gryzący pies

Czasami szczeniaki stają się trochę (lub bardzo) szalone i nie potrafią już myśleć. Są naładowane adrenaliną i zabawą i nawet gdy oferuje się im odpowiednie zabawki, mogą zdecydować się na dalsze gryzienie ręki, nogi, rękawa itp. W takiej sytuacji dobrym, a czasem najlepszym rozwiązaniem jest po prostu zakończyć zabawę, wstać i odejść. Nie chcesz przecież, aby szczeniak w szale zabawy przećwiczył gryzienie Ciebie. Zazwyczaj widać to wyraźnie, kiedy szczeniak traci rozum podczas dzikiej zabawy i zaczyna po prostu gryźć, co tylko chce. Zrób krótkie i szybkie wyjście, nie besztaj szczeniaka – ale zdecydowanie przerwij niepożądane zachowanie i zakończ sesję zabawy.

Jak zdyscyplinować szczeniaka za gryzienie

Nigdy nie powinieneś dyscyplinować ani karać swojego szczeniaka za gryzienie. W wielu przypadkach szczeniak po ostrej korekcie rzeczywiście ugryzie Cię, a wtedy naprawdę masz problem na głowie. Jest to podstępny problem, na który należy bardzo uważać, ponieważ może on łatwo przekształcić się w poważniejszy problem komunikacyjny między szczeniakiem a właścicielem. Typowy scenariusz to szczeniak robiący coś, a właściciel chce go upomnieć, schyla się, macha palcem w twarz szczeniaka, mówi mu „Nie!” surowym głosem, a szczeniak reaguje gryząc rękę.

Besztany szczeniak najprawdopodobniej nie ma pojęcia, za co jest besztany. Wie tylko, że ktoś pochyla się nad nim w sposób groźny, narusza jego przestrzeń osobistą, a może nawet podnosi głos. Oczywiście ma zamiar dać tej osobie znać, że nie uważa tego za dobre!

Nigdy nie należy stawiać szczeniaka w takiej sytuacji. Tak naprawdę nie ma zachowań, które wymagają „nagany”. Szczenięta uczą się poprzez zarządzanie (kontrolowanie ich dostępu do środowiska – np. nie pozwalanie im na poruszanie się po całym domu podczas nauki czystości), wzmacnianie dobrych wyborów, nastawianie ich na sukces i ograniczanie sytuacji, w których mogą się „pomylić” w pierwszej kolejności. Stawianie Ciebie i Twojego szczeniaka w sytuacji, w której Ty go besztasz, a on próbuje Ci powiedzieć (choćby zębami!), że czuje się z tym naprawdę niekomfortowo, nigdy nie jest dobre i należy go za wszelką cenę unikać.

Może Ci się spodobać