Jak pomóc rannemu ptakowi

Jak pomóc rannemu ptakowi?

Jeśli znalazłeś ptaka śpiewającego, który wydaje się być dzieckiem (np. wydaje się młody i zdrowy, ale nie lata)”. Nawet jeśli znaleziony przez Ciebie dziki ptak wygląda na dorosłego, możliwe jest, że w rzeczywistości jest to pisklę (młody ptak, który dopiero niedawno zdobył pióra lotne). Wiosną, latem i wczesną jesienią wiele młodych ptaków opuszczających po raz pierwszy gniazdo jest znajdowanych na ziemi przez ludzi.

Ratowanie rannych ptaków

Każdy ptak śpiewający, którego znajdziesz na ziemi, a który jest dorosły, a nie upierzony i który nie odlatuje od Ciebie natychmiast, potrzebuje pomocy. Ptak ten jest chory lub ranny i musi być natychmiast zabrany do licencjonowanego rehabilitanta dzikich zwierząt.

Ważne: Aby ptak miał największe szanse na powrót do zdrowia i uwolnienie, należy od razu skontaktować się z rehabilitantem i niezwłocznie przetransportować tam ptaka. Nigdy nie próbuj opiekować się ptakiem samodzielnie. W większości przypadków szanse na to, że ptak przeżyje i zostanie wypuszczony z powrotem na wolność są prawie zerowe. Tylko licencjonowany rehabilitant dzikich zwierząt posiada specjalistyczny sprzęt i umiejętności, aby zapewnić zranionemu ptakowi właściwą opiekę.

Jeśli stwierdziłeś, że dorosły ptak wymaga ratunku, postępuj zgodnie z poniższymi instrukcjami, aby złapać i przetransportować ptaka do rehabilitanta dzikich zwierząt.

Jak złapać zranionego ptaka

Istnieje bardzo wiele sytuacji, w których możesz znaleźć rannego ptaka. Oto jak złapać ptaka w różnych sytuacjach:

 • Ptak znajduje się w pysku psa lub kota albo jest przyłapany na ogrodzeniu: Wyciągnij ptaka tak ostrożnie i szybko, jak tylko możesz. Staraj się utrzymać ptaka, aby nie odleciał, tylko po to, aby później umrzeć z powodu odniesionych obrażeń.
 • Ptak leży na ziemi i nie jest w stanie latać: Podejdź do ptaka od tyłu spokojnie i powoli, następnie sięgnij szybko i precyzyjnie w dół i bez wahania umieść rękę wokół ramion ptaka, trzymając skrzydła złożone przy ciele, i podnieś ptaka. Jeśli to nie zadziała w ciągu dnia, spróbuj ponownie wczesnym wieczorem, gdy jest już prawie ciemno.
 • Ptak jest w stanie biegać, chodzić lub skakać: Spróbuj wmanewrować go w kąt lub pod ścianę, tak abyś mógł go podnieść, lub poproś jedną lub dwie inne osoby o pomoc. Przydatna może być siatka na ptaki.
 • Ptak potrafi trochę latać: Możesz być w stanie złapać ptaka po zmroku, lub manewrując ją w kąt. Ponownie, siatka na ptaki może pomóc. Jeśli ptak potrafi dobrze latać, być może uda Ci się go złapać następnego dnia, kiedy może być słabszy od odniesionych obrażeń.
 • Ptak dobrze lata, ale ma uraz, który można zauważyć: Złapanie ptaka może nie być możliwe. Nie doprowadzaj do sytuacji, w której gonisz ptaka bez możliwości złapania go. W ten sposób nic nie osiągniesz, a ptak może umrzeć ze stresu.

Odłowienie ptaka, który potrzebuje pomocy

W niektórych przypadkach, zwłaszcza w przypadku ptaków mieszkających na podwórku, można ustawić nasiona na ziemi, prowadzące do transportera dla zwierząt domowych i przez kilka dni ptak może wejść do transportera, a następnie można zamknąć drzwi. Jednak ta metoda jest niebezpieczna dla wielu ptaków śpiewających, ponieważ można uwięzić, a nawet zranić inne ptaki, a ten, który jest ranny, może dalej się ranić. Metoda ta sprawdza się najlepiej w przypadku rannych gołębi, gołębi i niektórych innych karmicieli naziemnych.

Uwagi prawne dotyczące pomocy dzikim ptakom

Informacje te przeznaczone są do stosowania wyłącznie w przypadku rannych lub chorych dorosłych ptaków. Nie ma powodu, a także jest to nielegalne, aby łapać dorosłego ptaka, który nie jest ranny lub chory. Legalne jest zabranie rodzimego dzikiego ptaka bezpośrednio do licencjonowanego rehabilitanta dzikich zwierząt, ale nie jest legalne posiadanie takiego ptaka w inny sposób.

Postępowanie z dorosłym ptakiem

Kiedy masz już ptaka w ręku, nie puszczaj go; trzymaj go mocno (ale nie mocno). Nie podnoś nigdy ptaka śpiewającego za skrzydło, lub za oba skrzydła, za głowę, lub za jedną lub obie nogi – tylko za ciało.

Jedną ręką podtrzymuj ciało ptaka i jego stopy. (Stopy nie powinny dyndać, ale powinny znajdować się tuż pod ciałem ptaka, w dłoni). Jeśli ptak z łatwością mieści się w dłoni, wtedy umieść drugą rękę na wierzchu ptaka i trzymaj go pewnie w obu dłoniach. Nie zostawiaj przestrzeni między dłońmi, przez które ptak mógłby się przemieszczać.

Jeśli ptak jest większy niż dłoń (na przykład gołąb), trzymaj go w jednej ręce, jak opisano powyżej, a drugą rękę połóż wokół ramion obu skrzydeł ptaka, tak aby skrzydła były złożone w normalnej, spoczynkowej pozycji przy ciele ptaka.

Oto kilka rzeczy, na które należy zwrócić uwagę podczas obchodzenia się z ptakiem:

 • Bądź świadomy, że ptak jest bardzo przestraszony. Jest ranny, znajduje się w nieznanej sytuacji, jest oddzielony od swojego partnera lub stada i jest trzymany przez dużego drapieżnika (Ciebie). Nie jest świadoma twoich dobrych intencji.
 • Ptak może być bardzo spokojny, ale to nie znaczy, że jest spokojny. Ptaki przyjmują ten nieruchomy stan, kiedy czują, że ich życie jest zagrożone; jest to obrona przed byciem zauważonym przez drapieżniki.
 • Ranne dorosłe ptaki śpiewające mogą bardzo łatwo umrzeć z powodu stresu. Nie trzymaj ptaka dłużej niż to konieczne. Nie wpatruj się w nią, nie próbuj jej badać, ani nie próbuj ocenić jej obrażeń. Chcesz obchodzić się z nią jak najmniej, ponieważ będzie przestraszona, a nie pocieszona przez „pieszczoty”.

Zabierz ptaka do bezpiecznego pomieszczenia, takiego, w którym można zamknąć drzwi i w którym nie ma zwierząt ani dzieci. Najlepiej, jeśli w pokoju jest mało mebli, ponieważ jeśli ptak ucieknie od Ciebie, może wślizgnąć się do pojemnika lub za mebel i może być trudno ją odzyskać. Łazienka jest często dobrym pomieszczeniem, do którego można zabrać ptaka; można również umieścić ręcznik pod drzwiami łazienki, aby zablokować cal lub dwa przestrzeni wentylacyjnej.

Jeśli ptak wydaje się być zdolny do latania, najlepiej jest zasłonić okna, dopóki nie masz ptaka wewnątrz pudełka. W przeciwnym razie ptak może uciec od ciebie i zranić się, wlatując w okno.

Kartonowe pudełko dla niepełnosprawnego ptaka

Ptaki

Zanim skontaktujesz się z rehabilitantem, musisz przygotować pudełko, w którym przetransportujesz ptaka. Oto kroki:

 • Znajdź solidne kartonowe pudełko, które ma górę. Dla większości ptaków śpiewających pudełko po butach jest dobrym rozmiarem.
 • W środku na spodzie umieść szmatkę (nie frotte). Ręcznik do herbaty, koszulka lub nawet kilka ręczników papierowych zrobi dobrze. Nie chcesz używać frotte (tkaniny, z której wykonana jest większość ręczników), ponieważ ptak mógłby złapać swój dziób lub palce na pętlach.
 • Zrób „gniazdo”, które pasuje do ptaka. Na wierzchu tkaniny lub ręczników papierowych w dolnej części pudełka, zwiń drugi mały ręcznik (musi to być tkanina, ale nie frotte) w kształt pączka. Umieść ptaka leżącego (jeśli będzie leżał) wewnątrz „gniazda”. – Jeśli tam nie zostanie, to też jest OK. Chociaż dorosłe ptaki nie używają gniazd z wyjątkiem sytuacji, gdy mają dzieci, ranny dorosły ptak może potrzebować takiego gniazda.
 • W górnej części kartonu umieść kilka małych otworów wentylacyjnych, każdy o średnicy ołówka. Więcej małych otworów powietrznych jest lepszych niż kilka dużych otworów powietrznych. Pamiętaj, aby wykonać otwory powietrzne przed umieszczeniem ptaka w pudełku.
 • Umieść ptaka w pudełku. Następnie przyklej taśmą górną do dolnej części pudełka. Zazwyczaj wystarczy jeden lub dwa kawałki taśmy. Jeśli jednak ptak jest bardzo mały i bardzo żywy i mógłby się wyślizgnąć pomiędzy górną a dolną częścią pudełka, to jest to problem, który musisz rozwiązać – za pomocą większej ilości taśmy lub innego pudełka. Umieszczając ptaka wewnątrz pudełka, bardzo uważaj, aby nie odleciał. Może się to bardzo łatwo zdarzyć, a on może w ten sposób ponownie się zranić. Nie zakładaj, że ptak nie może latać; może niespodziewanie odzyskać zdolność latania.
 • Dodaj źródło ciepła. Jeśli masz poduszkę grzewczą, ustaw ją na niskim poziomie, połóż na niej ręcznik, a następnie ustaw na niej pudełko z ptakiem.

Umieść karton w obszarze wewnątrz domu, gdzie ptak będzie z dala od zwierząt domowych i dzieci, obszar, który jest cichy i w ciemności, nie klimatyzowany i nie w słońcu. Następnie zostaw go w spokoju.

Ważne: Nie podawaj ptakowi jedzenia ani wody, chyba że rehabilitant wyraźnie Cię poinstruuje. Bardzo łatwo jest utopić ptaka.

Może Ci się spodobać