Dlaczego Husky są tak głośne

Dlaczego Husky są tak głośne?

Jeśli jesteś dumnym właścicielem jakiegokolwiek Husky, bez wątpienia doświadczyłeś ich intensywnego pragnienia bycia usłyszanym. Wyją, szczekają i skomlą – potrafią wykorzystać swoje dźwięki w wielu różnych sytuacjach i do komunikowania wielu różnych emocji!

Czy zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego Twój Husky jest taki wokalny? Dziś przyjrzymy się podłożu, jakie kryje się za dźwiękami naszych Husky.

Różne dźwięki – różne znaczenia

W zależności od dźwięku, jaki wydaje Twój Husky, będzie on komunikował Ci różne rzeczy. Niektóre wokalizacje to te świadczące o radości i miłości, inne o niepokoju, nudzie czy samotności.

„Gadanie” – Dlaczego Husky wokalizują?

Husky mają skłonność do „rozmawiania” ze swoimi właścicielami. Każdy właściciel Husky doświadczył ich Husky patrząc prosto na nich i gawędząc. Jest to naturalna forma komunikacji i nie musi oznaczać, że Twój Husky chce lub potrzebuje czegoś od Ciebie – on po prostu dzieli się swoją miłością i przywiązaniem!

Prawie wszystkie Husky są gadatliwe w ten sposób. Jednym z możliwych wyjaśnień jest to, że zostały wyhodowane do życia w dużych grupach psów zaprzęgowych, co zwiększyło ich skłonność do komunikowania się z innymi członkami zespołu.

Nie ma nic, co mógłbyś zrobić, aby powstrzymać swojego Husky przed mówieniem do Ciebie – po prostu postrzegaj to jako pokaz uczuć, którym jest i ciesz się tym! Wielu właścicieli rozwija też rytuał „odpowiadania” swojemu Husky.

Wycie

Husky wyją, gdy nawołują swoje stado. Często robią to, gdy zostają same w domu.

Husky – tak niezależne, jak mogłoby się wydawać – bardzo przywiązują się do swoich właścicieli i nie lubią pozostawać same przez dłuższy czas. Wiele z nich rozwija dość silny lęk separacyjny i będzie wyć i płakać, jeśli są same.

Ponownie, wiąże się to z pierwotnym przeznaczeniem rasy Husky jako psa zaprzęgowego. Żyjąc ze wszystkimi członkami zespołu psów zaprzęgowych w dużych grupach, nasi przodkowie Husky nigdy nie byli sami!

Aby pomóc Twojemu Husky z jego lęku separacyjnego i późniejszego wycie, należy przyzwyczaić go do bycia samemu na początku jego życia. Zamiast zostawiać go rzadko, ale na długi czas, zostawiaj go często na bardzo krótkie okresy czasu. W ten sposób nauczy się, że wrócisz wkrótce i nie będzie pracował się do stanu niepokoju i wycie.

Z drugiej strony, Husky mogą również wyć, kiedy przygotowują się do zabawy – na przykład przed wyścigiem zaprzęgów lub nawet w parku dla psów!

Ekscytujące szczekanie

Husky są bardzo pobudliwymi psami. Uwielbiają biegać, bawić się i siłować! Wiele Husky jest bardzo głośnych podczas zabawy lub ćwiczeń. Niewiele możesz na to poradzić – Twój Husky prawdopodobnie zawsze będzie robił dużo hałasu, gdy będzie się dobrze bawił.

Husky szczekający z radości w Twoim domu może być jednak dość głośny!

Aby ograniczyć skargi sąsiadów, możesz nauczyć swojego Husky, że szorstka zabawa i bieganie powinny odbywać się tylko na zewnątrz na podwórku lub w parku dla psów. Naucz go, że Twój dom jest miejscem ciszy i spokoju, a wszystkie dzikie zabawy odbywają się na zewnątrz. Tam Twój Husky może również szczekać do woli!

Dlaczego Husky robią tyle hałasu?

Husky są rasą naturalnie głośną. Wśród różnych ras psów, skłonność do szczekania jest cechą genetyczną, tak jak kolor czy poziom energii.

Przed nabyciem Husky trzeba mieć jasność, że jest to rasa psów, która może być i będzie wokalna i szczekliwa.

Nie jest sprawiedliwe wobec Husky, aby próbować regulować to za pomocą obroży antyszczekowej lub poprzez dyscyplinowanie go – bycie nieco hałaśliwym jest w jego genach. Jeśli masz awersję do głośnych ras psów, istnieje wiele innych ras, które są mniej prawdopodobne, aby być głośne, które mogą być lepiej dopasowane do Ciebie i Twojej rodziny.

Dlaczego Huskies jęczą?

Husky

Niektóre Husky mogą również jęczeć. Jęki są często obserwowane w sytuacjach, w których psy czują się szczególnie dobrze – np. podczas drapania po grzbiecie lub brzuszku czy tarzania się w trawie. Zwykle nie jest to znak, że Twój Husky odczuwa ból lub dyskomfort – po prostu cieszy się życiem!

Szczenięta i wokalizacja

Szczenięta Husky zaczynają wokalizować w bardzo młodym wieku. Wszystkie młode szczenięta w wieku od 0 do 21 dni właściwie wokalizują prawie stale w jakiś sposób. Mogą płakać, skomleć, szczekać, wzdychać… miot szczeniąt zawsze robi jakiś hałas, nawet podczas snu. Szczenięta będą szczególnie głośne, jeśli ich mama opuści pudło do wylęgu lub jeśli nadszedł czas, aby mieć mleko!

Gdy szczeniak Husky dorasta, jego dźwięki stają się silniejsze i bardziej skierowane na określone sytuacje lub osoby. Zanim skończy 6 miesięcy, będzie miał już imponujący repertuar różnych dźwięków!

Czy białe Husky są mniej hałaśliwe od innych?

Jak wyjaśniono powyżej, skłonność do bycia głośnym jest cechą rasy i znajduje się w genach Husky. Kolor sierści (lub kolor oczu, dla tej sprawy) twojego Husky nie ma wpływu na to, jak hałaśliwy będzie. Nie ma jednego koloru Husky, który jest mniej hałaśliwy niż inny – jeśli wybierzesz tę rasę, będzie trochę codziennego szczekania, wycia i gadania!

Może Ci się spodobać