Czy Twój pies za dużo węszy

Czy Twój pies za dużo węszy?

Regularnie mam klientów proszących o rozwiązanie jednego bardzo konkretnego problemu: Ich pies za dużo węszy na spacerach. Ciągle się zatrzymuje i spędza dużo czasu na sprawdzaniu krzaków, drzew, hydrantów przeciwpożarowych, kamieni lub po prostu ziemi.
Przerywa to spacer i właściciel chciałby, żeby pies po prostu przestał.

Moja uniwersalna odpowiedź na to pytanie brzmi: Niech wącha.

Mój pies obsesyjnie wącha wszystko.

Dla nas może być nudne, bezcelowe, a czasem nawet frustrujące, że nasze psy obsesyjnie wąchają wszystko na swojej drodze. Jednak: bardzo ważne jest, abyśmy pozwolili im używać ich nosów i uspokajających efektów, jakie daje wąchanie.

Niektóre rasy są bardziej skłonne do obsesyjnego wąchania niż inne (Border Terrier, Bloodhound czy Beagles są wielkimi wąchaczami). Psy nerwowe i niespokojne również mają tendencję do szczególnie intensywnego wąchania.

Przyjrzyjmy się węchowi i korzyściom, które się z nim wiążą!

Wąchanie – supermoc psa

Niełatwo jest docenić, jak wiele informacji psy potrafią przyswoić dzięki węchowi. Niestety nie jest to coś, czego nigdy nie będziemy mogli doświadczyć sami, więc abstrakcyjna wiedza o ich doskonałej zdolności węchu jest wszystkim, co mamy.

Psy potrafią wąchać 10 000 – 100 000 razy lepiej niż my. Niektóre zapachy mogą wykryć w częściach na bilion. W liczbach oznacza to, że potrafią dostrzec 1 cząstkę w 1 000 000 000 000 innych cząstek.

Jedna na bilion części to pół kostki cukru w basenie olimpijskim.

Wykorzystujemy niesamowitą moc nosów naszych psów na wiele sposobów. Od psów poszukiwawczych i ratowniczych, które ratują ofiary, które w przeciwnym razie zostałyby utracone przez psy wykrywające narkotyki, po psy służbowe, które mogą ostrzegać swoich właścicieli o epizodach narkolepsji, wyczuwając je z wyprzedzeniem.

Niektórzy właściciele płacą wysokie ceny za psy takie jak Bloodhounds, aby uzyskać szczenięta z linii, które zostały specjalnie wyhodowane dla ich zdolności węszenia.

Wąchanie – uniwersalne psie hobby

Pies wącha

Ale węszenie to nie tylko największy talent naszego psa. To także jedna z ich najbardziej uniwersalnie lubianych rozrywek.

Różne rasy psów lubią lub nie lubią różnych aktywności. Bernardyn może nie być zachwycony codziennymi sesjami gry we frisbee, a chart włoski może nie lubić pływać z tobą.
Owczarek anatolijski prawdopodobnie nie potrzebuje chodzić na targ i witać się z dziesiątkami ludzi w każdy weekend, a belgijski malinois nie jest psem na kolanach.

(Dlatego tak ważne jest, aby upewnić się, że pies pasuje do Twojego stylu życia, zanim go nabędziesz, czy to poprzez ratunek, czy od hodowcy. Wybranie psa, który ma podobne pomysły na zabawę jak Ty, sprawi, że Wasze wspólne życie będzie o wiele łatwiejsze i bardziej radosne).

Wszystkie rasy jednak, bez względu na to jak duże, aktywne czy powściągliwe, mają jedną wspólną cechę:

Uwielbiają węszyć.

Dlaczego szczeniaki tak bardzo węszą?

Szczenięta tak dużo wąchają, ponieważ w dużej mierze poznają świat właśnie przez nos. Podobnie jak ludzkie dzieci ciągle eksperymentują, budują nowe doświadczenia i kształtują swoją wiedzę o świecie. Już młode szczeniaki będą zainteresowane wąchaniem miejsc, w których np. sikały inne psy – nawet jeśli same jeszcze nie znakują. Większość szczeniąt przestaje wąchać, gdy wchodzą w okres psiego dojrzewania w wieku około 5-10 miesięcy. Kiedy są nastolatkami, często wolą biegać i „być dzikie” niż spokojnie wąchać. Kiedy jednak osiągną etap dorosłości, zwykle wracają do intensywnego wąchania.

Może Ci się spodobać