Czy owczarki australijskie mogą mieszkać w mieszkaniach

Czy owczarki australijskie mogą mieszkać w mieszkaniach?

Owczarki australijskie są dobrze znane ze swojej energicznej i zabawnej natury. Są one bardzo popularną rasą i wiele osób pragnie posiadać owczarki australijskie – ale nie wszyscy mieszkamy w dużych domach z ogrodami. Jako przyszły właściciel możesz się więc zastanawiać, czy owczarki australijskie mogą mieszkać w mieszkaniach – czy są dobrymi psami domowymi?

Krótka odpowiedź brzmi: tak. Jednak będziesz musiał pracować wyjątkowo ciężko, aby upewnić się, że wszystkie ich potrzeby są spełnione. Przyjrzyjmy się dokładnie, jak to zrobić.

Ile miejsca potrzebuje owczarek australijski?

Jako średniej wielkości psy o wielkich osobowościach, owczarki australijskie najlepiej nadają się do życia w średniej wielkości domach z jakąś przestrzenią na zewnątrz. Mniejsze domy i mieszkania nie muszą być jednak wykluczone, o ile tylko będziesz w stanie wyprowadzić je na zewnątrz na czas toalety i zapewnić im odpowiednią ilość ruchu i zabawy.

Bez względu na to, gdzie mieszkasz, ważne jest również, aby Twój pies miał własną przestrzeń do spania, jedzenia i miejsce do przechowywania zabawek.

Czy owczarki australijskie są do mieszkań?

Rasy pasterskie są naturalnie nadpobudliwe ze względu na pracę, do której zostały pierwotnie wyhodowane. W miarę dojrzewania szczenięta będą stopniowo coraz lepiej regulować swoją energię, ale pozostaną aktywnymi psami przez całe swoje życie. Jednak Twój Aussie nie musi koniecznie potrzebować tony przestrzeni w domu, aby rozładować swoją energię, tak długo jak będziesz w stanie wyprowadzać go na ładne, długie spacery każdego dnia.

Jak dużo ćwiczeń potrzebuje owczarek australijski?

Ile ćwiczeń potrzebuje twój Aussie będzie zależało od ich wieku, ale ogólnie rzecz biorąc, zdrowy dorosły Australian Shepherd potrzebuje co najmniej dwóch godzin ćwiczeń każdego dnia. Szczenię Aussie potrzebuje na ogół 5 minut ćwiczeń na miesiąc swojego życia, a starsze Aussie będą potrzebowały wiatru w dół wraz z wiekiem.

Ich ćwiczenia najlepiej podzielić na dwa lub trzy spacery dziennie. Dobrym pomysłem jest również urozmaicanie spacerów poprzez chodzenie w różne miejsca i włączanie do nich różnych rzeczy, takich jak bieganie, wędrówki, pływanie i zabawy w aportowanie.

Zawsze powinieneś zatrzymać się, aby wejść w interakcję z przyjaznymi psami i ludźmi. Aussie to z natury bardzo towarzyskie psy, a interakcje społeczne mogą być równie satysfakcjonujące i męczące jak ćwiczenia i zabawa.

Czy owczarki australijskie nudzą się w mieszkaniach?

Owczarki australijskie to bardzo inteligentne psy, a z tym wiąże się niska tolerancja na nudę. Jednak brak przestrzeni nie powinien bezpośrednio powodować nudy, o ile mają wystarczająco dużo miejsca do zabawy i kogoś do zabawy.

Tylko niedopracowany, pozbawiony wyzwań Aussie będzie się nudził. Jednak gdy tak się stanie, może to prowadzić do lęku separacyjnego i destrukcyjnych zachowań z powodu frustracji. Jeśli znudzony, destrukcyjne Aussie jest pozostawiony sam na wiele godzin w czasie, będziesz miał do czynienia z poważnych problemów behawioralnych.

Zachowania te mogą obejmować gryzienie się, niszczenie mebli i przedmiotów gospodarstwa domowego, chodzenie do toalety w domu oraz nadmierne szczekanie i skomlenie. Jest to szczególnie prawdopodobne w przypadku ras pasterskich, ponieważ są one naturalnie intensywne i mają tendencję do tworzenia kompulsywnych zachowań, gdy są zestresowane. Aby tego uniknąć, musisz upewnić się, że ciało i umysł Twojego Aussie są wystarczająco ćwiczone.

Jeśli potrzeby Aussie w zakresie ćwiczeń są spełnione, będzie on z przyjemnością przytulał się do swojego właściciela na kanapie!

Zapobieganie nudzie u owczarków australijskich

Ćwiczenie umysłu jest równie ważne, jeśli nie ważniejsze, niż ćwiczenia fizyczne dla psów rasy owczarek. Ich umysły potrzebują codziennych wyzwań i rozrywki w postaci zabawnych gier i zabawek. A więc, stań się kreatywny ze swoją przestrzenią!

Aussie uwielbiają gry, które ćwiczą ich naturalne instynkty, takie jak aportowanie i pogoń, więc upewnij się, że włączysz niektóre z nich do codziennego życia. Możesz nawet urządzić w mieszkaniu mini tor przeszkód z książek i krzeseł, aby sprawdzić ich umiejętności zręcznościowe lub nauczyć je nowej sztuczki dzięki naszym kursom szkoleniowym dla psów.

Zabawa w chowanego to świetna gra, która zapewni Ci rozrywkę i pozwoli nawiązać więź z Twoim psem. Aby bawić się w chowanego, poproś psa, aby usiadł i poczekał, podczas gdy Ty ukryjesz się gdzieś w mieszkaniu. Następnie zadzwoń do nich, aby przyszli i znaleźli cię. Możesz również ukryć ich ulubioną zabawkę lub kilka smakołyków.

Gra w kubki to kolejna popularna gra, która naprawdę rzuca wyzwanie psim umysłom i szybko je męczy. Aby zagrać w grę w kubki, umieść dwa puste kubki obok siebie i do góry nogami na podłodze przed swoim Aussie, a następnie umieść smakołyk pod jednym z nich. Na koniec zamień kubki miejscami i poproś psa o znalezienie smakołyku. Aby zwiększyć trudność, przełącz je dwa razy lub dodaj kolejny kubek!

Zabawki to kolejny świetny sposób na wyzwanie dla Twojego Aussie. Zainwestuj w kilka zabawek stymulujących umysł, takich jak zabawki logiczne, podajniki logiczne i piłki do wydawania smakołyków. Zabawki, które stymulują zmysły za pomocą różnych dźwięków, tekstur i świateł są również świetne, zwłaszcza dla młodych i niepełnosprawnych Aussie.

Czy szkolenie Aussie jest trudniejsze w mieszkaniu?

Owczarek australijski

Szkolenie psa w mieszkaniu może być trudniejsze niż w domu, ale nie oznacza to, że jest niemożliwe. Największą różnicą w szkoleniu psa w mieszkaniu vs. w domu jest szkolenie toaletowe. Jest to o wiele trudniejsze, gdy nie możesz wypędzić psa za drzwi i do ogrodu!

Upewnij się, że wprowadzasz swojego Aussie w dobrą rutynę toaletową, karmiąc go i zabierając na zewnątrz o tej samej porze każdego dnia.

Bardzo młode szczeniaki mają tendencję do wychodzenia do toalety co godzinę lub dwie, więc wyprowadzaj je najwyżej co kilka godzin – i około 15 minut po jedzeniu. Powinno to się zmniejszać o godzinę na każdy miesiąc życia szczeniaka, aż do ukończenia przez niego 4-6 miesiąca życia, kiedy to będzie potrzebował wyjść tylko 3-5 razy dziennie.

Kiedy wyprowadzasz swojego pupila na spacer, aby załatwił się do toalety, wypowiadaj słowa kojarzące się z tym, czego chcesz, aby się nauczył, kiedy załatwi się do toalety, i zawsze chwal go po wszystkim. Jeśli zdarzy się niespodziewana próba załatwienia się – postaraj się jak najlepiej wyprowadzić go na zewnątrz, ale nie karz swojego pupila za wypadek w domu.

Zainwestuj w kilka podkładek pod siusiaki na wszelki wypadek i zacznij używać negatywnego sygnału słownego, np. słowa „nie”. Użyj go z negatywnym działaniem, takim jak ignorowanie swojego szczeniaka i skrzyżowanie ramion, aby zakomunikować, że nie jesteś zadowolony z ich zachowania.

Innym ważnym obszarem szkolenia w mieszkaniu jest szczekanie. Aussies mają tendencję do bycia wokalnymi, komunikatywnymi psami, szczególnie gdy się bawią. Nie jest to zwykle problem, chyba że jest nadmierny, ale jeśli mieszkasz w mieszkaniu, może to powodować problemy z sąsiadami. Aby powstrzymać swojego Aussie od nadmiernego szczekania, przerwij zabawę, gdy tylko zacznie się szczekanie, aby pokazać mu, że szczekanie równa się koniec gry.

Niestety, hiperinteligentne rasy, takie jak Aussie, są również bardziej podatne na doświadczanie lęku separacyjnego, który może być jeszcze trudniejszy niż zwykle, gdy mieszkasz w mniejszej przestrzeni. Można jednak temu zapobiec (i poradzić sobie z tym problemem), stopniowo budując ich niezależność.

Zachęcaj do samotnej zabawy z zabawkami wydającymi smakołyki i ćwicz bycie osobno, opuszczając mieszkanie na niewielkie ilości czasu. Powoli zwiększaj czas, w którym cię nie ma, i nigdy nie rób wielkiej sprawy z tego, że wychodzisz, ale zawsze rób zamieszanie, kiedy wracasz.

Nie reaguj gniewem na destrukcyjne zachowania, ponieważ uwaga może je zachęcić. Zamiast tego pokaż im, że tego rodzaju zachowanie nie wymaga uwagi i spróbuj ograniczyć je do mniejszego, bezpiecznego obszaru domu, dopóki się nie uspokoi. Jeśli ich niepokój jest poważny, możesz nawet zainwestować w niektóre produkty przeciw lękowe, aby pomóc w treningu, takie jak suplementy ziołowe i dyfuzory plug-in.

Podsumowanie

Jeśli mieszkasz w mieszkaniu, być może będziesz musiał włożyć trochę dodatkowego wysiłku ze swoim Aussie podczas szkolenia i zabawy. Jednak każdy pies to zobowiązanie, a owczarki australijskie są najlepszymi, najjaśniejszymi, najbardziej zabawnymi towarzyszami. Jeśli jesteś gotów włożyć czas, nie będziesz żałować!

Może Ci się spodobać