Czego nie dawać jeść psu

Czego nie dawać jeść psu?

Psy mogą być oportunistami, jeśli chodzi o dostawanie łap na smaczne smakołyki, ale nie wszystkie codzienne jedzenie i napoje są bezpieczne, jeśli mają z nimi kontakt. Dowiedz się, które dziewięć przedmiotów jest szczególnie niebezpiecznych dla Twojego psa.

Cebula, czosnek i szczypiorek

Rodzina cebul, zarówno sucha, surowa jak i gotowana, jest szczególnie toksyczna dla psów i może powodować podrażnienie przewodu pokarmowego oraz uszkodzenie czerwonych krwinek. Objawy choroby nie zawsze są natychmiastowe i mogą wystąpić do kilku dni później.

Czekolada

Jakkolwiek kusząca jest czekolada zarówno dla ludzi, jak i psów, czekolada jest kolejnym trującym pokarmem dla psów. Czekolada zawiera stymulant zwany teobrominą (ciemna czekolada ma najwyższą jej zawartość), który jest toksyczny dla psów i może powodować niewydolność nerek.

Orzechy makadamii

Orzechy makadamia zawierają toksynę, która może wpływać na mięśnie i układ nerwowy psa, powodując osłabienie, obrzęk kończyn i dyszenie.

Kukurydza

Kukurydza na kolbie może być potencjalnie śmiertelna, jeśli zostanie zjedzona przez twojego psa. Chociaż kukurydza jest trawiona przez psy, kolba może spowodować blokadę w jelicie psa.

Awokado

Awokado to kolejny trujący pokarm dla psów. Rośliny awokado zawierają substancję o nazwie Persin, która znajduje się w jego liściach, owocach i nasionach i może powodować wymioty i biegunkę u psów.

Sztuczny słodzik (ksylitol)

Nasze pragnienie słodkich smakołyków, gum do żucia i napojów wraz z produktami niskotłuszczowymi, dietetycznymi i bezcukrowymi (w tym niektóre masła orzechowe, więc zawsze sprawdzaj etykietę przed użyciem ich jako smakołyków) są często naszpikowane sztucznym słodzikiem zwanym ksylitolem, który powoduje uwolnienie insuliny w naszym organizmie. Jednak jeśli pies strawi jeden z tych słodzonych pokarmów, może dojść do hipoglikemii, która jest związana z niewydolnością wątroby i zaburzeniami krzepnięcia krwi.

Alkohol

Alkohol ma ogromny wpływ na psy nawet w małych dawkach. Napój nie tylko powoduje odurzenie tak jak u ludzi, ale może doprowadzić do choroby, biegunki, a nawet uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego.

Gotowane kości

Dawanie psu surowej, niegotowanej kości do żucia jest wspaniałe, ale za wszelką cenę unikaj gotowanych kości. Mogą one łatwo odpryskiwać i w dużych ilościach powodować zaparcia lub w najgorszym przypadku perforację jelit, która może być śmiertelna.

Winogrona i rodzynki

Winogrona

Rodzynki znajdują się w wielu produktach, które uwielbiamy jeść, takich jak ciasta, herbatniki i płatki śniadaniowe, więc nie tylko forma owocowa powinna nas martwić. Aktywny składnik, który wywołuje toksynę jest nieznany, jednak zarówno winogrona jak i rodzynki mogą powodować poważne uszkodzenia wątroby i niewydolność nerek.

Co mam zrobić, jeśli mój pies zjadł któryś z tych produktów?

W przypadku spożycia nawet niewielkie ilości tych przedmiotów mogą być śmiertelne, dlatego zawsze działaj natychmiast i zabierz psa do weterynarza.

Może Ci się spodobać