Co trzeba wiedzieć o zdrowiu stawów u psów

Co trzeba wiedzieć o zdrowiu stawów u psów?

Jako aktywne zwierzęta, regularne „zużywanie się” jest nieuniknione, jeśli chodzi o Twojego psa. Dobry stan zdrowia stawów jest niezbędny, aby pies był szczęśliwy i aktywny przez wiele lat. Jednak ból stawów może być powszechny wśród psów – niezależnie od ich rasy i wielkości – a zwłaszcza w miarę starzenia się.

Każdy, kto cierpi na zapalenie stawów, może powiedzieć, że jest to dolegliwość osłabiająca, która może utrudniać życie. To samo dotyczy naszych futrzanych przyjaciół, dlatego utrzymanie zdrowia stawów Twojego psa jest bardzo ważne.

Powszechne schorzenia stawów, których należy szukać u psów

Niektóre rasy psów są genetycznie predysponowane do problemów ze stawami, np. większe rasy, takie jak owczarki niemieckie, Golden i Labrador Retrievers, Saint Bernards i inne ciężkie rasy olbrzymów. Tego typu psy często cierpią na takie schorzenia jak dysplazja stawów biodrowych i/lub łokciowych, z których oba mogą być bardzo bolesne i powodować przewlekłe problemy zdrowotne.

Jeśli te warunki nie są odpowiednio i szybko rozwiązane, może to czasami prowadzić do bardziej poważnych, wyniszczających warunków też. Psy odczuwają i okazują ból znacznie inaczej niż ludzie. W związku z tym, łatwo jest nie zauważyć wczesnych oznak bólu stawów u Twojego psa. Jeśli jednak zaczniesz zauważać objawy takie jak spowolnienie, utykanie lub przeciąganie się psa (dosłownie!), może to być czas na interwencję.

Poniżej przedstawiamy kilka najczęstszych przyczyn bólu stawów u psów:

  • Dysplazja stawu biodrowego: Choroba stawu biodrowego, w której staw kulisty jest zniekształcony, tak że część kulista i jej panewka nie stykają się ze sobą prawidłowo. W wyniku tego, zamiast gładko przesuwać się po stawie, dochodzi do tarcia i zgrzytania. Uważa się, że przyczyną są genetyczne predyspozycje do luźnego stawiania bioder, szybki przyrost masy ciała, otyłość i czynniki żywieniowe, a także brak masy mięśniowej miednicy, która podtrzymywałaby biodra.
  • Dysplazja łokcia: Stan spowodowany nieprawidłowym wzrostem komórek, tkanek lub kości, co prowadzi do zniekształcenia i zwyrodnienia stawu łokciowego.
  • Luxating Patellas: Wiele mniejszych ras cierpi na problemy z ich patellas (stawy kolanowe w tylnych łapach). Dochodzi do tego, gdy rzepka psa zostaje przemieszczona ze swojej normalnej pozycji w rowku kości udowej (femur).

Jak wspierać zdrowe stawy?

Niezależnie od tego, czy Twój pies jest predysponowany do chorób stawów, istnieją zdrowe nawyki, które możesz włączyć do swojej codziennej rutyny, aby wspierać stawy u swojego futrzanego najlepszego przyjaciela.

  • Kontrola wagi: Zawsze dąż do utrzymania zdrowej wagi psa na wszystkich etapach życia, ale szczególnie w fazie wzrostu, kiedy kości są jeszcze miękkie. Pamiętaj, że lepiej mieć psa szczuplejszego niż z nadwagą, aby zmniejszyć ryzyko obciążenia stawów.
  • Ćwicz szczeniaka w odpowiedni sposób: Szczególnie ważne jest, aby pamiętać, że gdy Twój szczeniak jest jeszcze w fazie wzrostu (zwykle przez pierwsze 12 miesięcy), unikać forsownych ćwiczeń przez dłuższy czas. Oznacza to, że nie zabieraj szczeniaka na kilometrowe biegi lub nie pozwalaj mu zbyt często wskakiwać i zjeżdżać z mebli lub wchodzić i schodzić po schodach.
  • Upewnij się, że Twój dorosły pies jest w dobrej kondycji fizycznej: Aby wspierać zdrowe stawy, utrzymuj swojego dojrzałego psa w dobrej kondycji fizycznej, tak aby miał masę mięśniową, która wspiera stawy. Pomagając swojemu psu wzmocnić mięśnie poprzez regularne ćwiczenia i pomagając mu utrzymać optymalną wagę, dajesz mu najlepszą szansę na szczęśliwe i zdrowe życie.

Odżywianie i składniki, które mogą wspierać stawy Twojego pupila

Stawy u psów

Oprócz ćwiczeń, odżywianie Twojego psa odgrywa ważną rolę w promowaniu zdrowych stawów. Istnieją niesamowite, superfood składniki dostępne, które mogą wspierać zdrowe stawy i długowieczność, więc ważne jest, aby zrobić swoje badania, aby wybrać najlepszą żywność dla swojego szczeniaka. Oto kilka składników, których należy szukać, jeśli chodzi o wspieranie bolących stawów i dietę Twojego futrzanego przyjaciela:

  • New Zealand Green Lipped Mussels: Ten gatunek małży pochodzi z Nowej Zelandii. Są to ciemne brązowe/zielone muszle z zielonymi wargami wokół krawędzi, co nadaje im nazwę. Green Lipped Mussels są naturalnym źródłem chondroityny i kwasów omega 3. Dostarczają również unikalny kwas tłuszczowy omega-3, kwas eikozatetraenowy (ETA), który ma silne działanie przeciwzapalne. Są to kluczowe składniki wspierające zdrowie bioder i stawów, a także zdrową mobilność.
  • Eggshell Meal: Mączka ze skorupek jaj to po prostu suszone, zmielone skorupki jaj, które zapewniają naturalne źródło wapnia, aby promować silne kości. Zawiera również błonę skorupek jaj, źródło glukozaminy, chondroityny, kwasu hialuronowego i kolagenu, aby wspierać ogólne zdrowie stawów.
  • Omega-3s: Łosoś jest doskonałym źródłem Omega 3s, które są silnymi środkami przeciwzapalnymi, które mogą pomóc starszym psom cierpiącym na zapalenie stawów lub wspierać ważne funkcje zdrowotne u szczeniąt, takie jak rozwój mózgu. Inne popularne źródła Omega-3 można znaleźć w oleju rybnym lub oleju z kryla.

Może Ci się spodobać